Rekordy v počtu přepravených osob trhá lodní doprava brněnského dopravního podniku už druhý rok po sobě. V kurzu jsou přitom podle mluvčí podniku Barbory Doležalové jak linkové jízdy, tak i plavby na objednávku.

Za letošní rok městský přepravce napočítal na svých sedmi plavidlech téměř 290 tisíc přepravených lidí a eviduje více než 177 mimořádných plaveb na objednávku. Rekordní čísla tak dokazují, že se lodní doprava těší v moravské metropoli velké oblibě.

„O více než čtyři tisícovky cestujících jsme překonali loňskou rekordní sezónu, kdy jsme převezli nejvíc pasažérů od 80. let minulého stolení. Nejvytíženějším měsícem byl červenec, kdy se svezlo přes 80 tisíc cestujících. Nahrávalo tomu dobré počasí, oblíbenost brněnského Prýglu, dobrá kvalita vody a hlavně našich služeb,“ vypočítal zpravodajskému portálu BRŇAN důvody úspěšné sezóny generální ředitel DPMB Miloš Havránek. 

Mezi nejoblíbenější zastávky na plavební dráze lodí patří tradičně hrad Veveří a Kozí horka. Naopak nejméně lidí nastupuje a vystupuje v přístavišti Skály a Mečkov.

I když lodě v letošní sezóně naposledy vyplují v neděli 30. října, práce v loděnici zdaleka nekončí. „V příštím týdnu svezeme do přístaviště můstky a plovoucí zařízení. Následně na souš vytáhneme i jednotlivé lodě, které v zimním období čeká každoroční údržba. Ta se skládá například z demontáže baterií, obnovy venkovních nátěrů a palubního vybavení,“ popsal přípravu na zimu vedoucí lodní dopravy Martin Ecler.

Pro flotilu sedmi lodí brněnského dopravního podniku je charakteristický elektrický pohon. Lodě totiž jezdí na baterie. Sedm sad baterií se skládá z 1116 bateriových článků, kdy jeden článek váží okolo 65 kilogramů a vydrží 7 až 8 let.

„Jejich správná údržba má vliv na životnost, kapacitu a celkovou spolehlivost. V letošním roce jsme proto investovali do výměny systému zimního dobíjení, který pocházel už z roku 1995, “ vysvětlil Miloš Havránek.

V plavební sezóně, která pravidelně trvá od dubna do konce října, zajišťuje Dopravní podnik města Brna pravidelnou linkovou dopravu z Brna – Bystrce do Veverské Bítýšky. Plavební dráha je dlouhá necelých 10 kilometrů a lodě ji ujedou za 70 minut.