Poslední říjnovou neděli skončí na Brněnské přehradě 77. plavební sezóna, která je opět rekordní. Flotila sedmi lodí dopravního podniku během ní přepravila 306 tisíc lidí, což je o 16 tisíc více než loni. Zájem Brňanů a turistů láme rekordy třetí rok po sobě. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková.

K rekordu pomohlo i teplé září

Zájem o lodní dopravu závisí podle generálního ředitele DPMB Miloše Havránka z velké části na počasí. „Letošní plavební sezóně k rekordu 306 tisíc cestujících výrazně pomohlo teplé září. Jen během tohoto měsíce jsme převezli téměř 40 tisíc lidí, což je více než dvakrát tolik, co loni. Nejvíce byly naše lodě zaplněné v červenci, kdy jsme přepravili více než 88 tisíc lidí a mnohdy jsme museli přidávat posilové spoje,“ upřesnil Havránek.

Museli přidávat posilové spoje

Souvislost s počasím potvrdil i šéf lodní dopravy DPMB Martin Ecler. „Zájem o plavby na objednávku, jako jsou firemní akce, svatby a oslavy, byl také vyšší, uskutečnili jsme jich 183 oproti loňským179. Celkový počet cestujících na běžných linkách však předčil naše očekávání. V podvečer jsme často přidávali posilové spoje od Hradu Veveří, které pomohly svážet lidi z pláží do přístaviště v Bystrci, protože zájem byl v tuto denní dobu obrovský,“ uvedl Ecler.

Cestující se dočkali několika vylepšení

V 77. plavební sezóně se cestující dočkali v přístavišti Bystrc několika vylepšení. „Pro lepší orientaci cestujících jsme na budovu výpravny umístili velkou mapu s přehledem zastávek, informacemi o odjezdech a tarifu. Velký ohlas měla také instalovaná mlžná brána, kde se mohli čekající lidé v horkých dnech zchladit. Zkrátka pracujeme na tom, aby se naše služby veřejnosti stále zlepšovaly,“ dodal Havránek.

Sezónu ukončí v neděli

Od září vyplouvají lodě na přehradu pouze o víkendech. Výjimkou a poslední možností se svézt budou blížící se podzimní prázdniny, které začínají ve čtvrtek. Symbolické uzamknutí přehrady a rozloučení se sezónou se odehraje v neděli 29. října od 16 hodin v přístavišti Bystrc. Po krátkém ceremoniálu odpluje poslední loď 77. plavební sezóny. Všichni cestující při této příležitosti obdrží volnou vstupenku na první plavbu při zahajování příští sezóny v dubnu 2024.

Lodě čeká zimní údržba

Sedm lodí DPMB pak čeká vytažení na souš a pravidelná zimní údržba, během které pracovníci zkontrolují všechny systémy a provedou jejich údržbu, demontují baterie nebo obnoví nátěry. „Lodě najedou za sezónu 34 000 kilometrů, v provozu jsou 5 200 hodin. Trasa z přístaviště v Bystrci do Veverské Bítýšky je dlouhá 10 kilometrů, lodě ji ujedou za 70 minut a obslouží na ní 10 zastávek,“ vypočítala Hana Tomaštíková.