Téměř každé desáté dítě má lékařem stanovenou dietu. Dobrou zprávou tedy je, že se v některých brněnských základních školách začnou vařit obědy pro děti s bezlepkovou, bezlaktózovou nebo diabetickou dietou. „Současná praxe rodičů těchto dětí je velmi úmorná. Ve většině škol totiž diabetickou stravu nepřipravují a tak dětem musejí obědy chystat každé ráno do krabiček a doufat, že personál ve škole dítěti oběd ohřeje,“ uvedl Petr Hladík, 1. náměstek primátora města Brna.

Město Brno chce tuto nepříznivou situaci pro rodiče takto zdravotně znevýhodněných dětí řešit, a proto dá na možnost diabetického stravování dva miliony korun. Finance se rozdělí mezi 20 jídelen, a to jak na dovybavení kuchyní, tak n a zvýšení platu o 1500 korun kuchařkám, které budou speciální stravu připravovat, a to zpětně od začátku roku 2018.

„Projekt se zatím týká základních škol, kde je objem strávníků větší, následně se posuneme s pomocí do mateřských škol. S rodiči i kuchaři plánujeme uspořádat na jaře workshopy, ve kterých budou moct sdílet své zkušenosti a recepty,“ uzavřel náměstek Hladík.