Nová naučná stezka Chvála stromů nyní spojuje Křtiny na Blanensku s nedalekým arboretem. Zhruba dvoukilometrová stezka je osázená tuzemskými i exotickými dřevinami a začíná na náměstí ve Křtinách. Trasu lemují lavičky a naučné tabule, na stromech visí informační cedulky. Turisty čeká na trase třináct zastavení. Mezi třináctým zastavením a arboretem vybudoval Školní lesní podnik Křtiny nový mostek a pěšinu, která příchozím umožní bezpečně dojít až k bráně arboreta. Informovala o tom mluvčí Mendelovy univerzity Tereza Pospíchalová.

Zastavení se věnují rodům dřevin

Zastavení jsou věnovaná jednotlivým rodům dřevin, a to například bříze, habru, jasanu či dubu. „Na každém stanovišti se nachází zhruba 10 různých druhů daného rodu, což je vynikající z edukativního hlediska. Druhy tak můžete na jednom místě srovnávat a zjišťovat rozdíly mezi nimi. Nejlépe když si stezku každý, kdo rád chodí mezi stromy, projde osobně, navíc je to půvabná procházka ze Křtin nebo z arboreta, záleží odkud vyrazíte,“ popsala trasu správkyně arboret ŠLP Křtiny Petra Packová. Stezka se slavnostně otevře v pátek po poledni.

Čekali, než stromy odrostou

Lesníci přistoupili k dobudování stezky po 15 letech. Museli totiž počkat, až stromy vyrostou. „Stromy musí být natolik velké, aby výsadby byly stabilizované a na první pohled byl viditelný rozdíl nejenom ve tvarech listů, ale postupně i v habitu celých stromů,“ vysvětlil ředitel ŠLP Křtiny Tomáš Vrška.

Výsadba je dílem studentů

Výsadbu stromů na jednotlivých zastaveních zahájili na jaře roku 2008. Autorem prvotní myšlenky naučné stezky je loni zesnulý zahradní architekt Ivar Otruba. Ideu následně rozpracovali tehdejší studenti zahradnické fakulty ve spolupráci se školním lesním podnikem Křtiny. Ti také podle plánu stromy postupně vysadili, sledovali je a případně dosadili.

Panely popisují soubory dřevin

Na pohled zajímavé soubory stromů přitahovaly i pozornost kolemjdoucích. „Co tady ale chybělo, byly panely, z nichž by se lidé o daných stromech dozvěděli leccos zajímavého. To se teď změnilo. Navíc jsme zvolili čtivou a zábavnou formu. Čtenář se například dozví, jaké vlastnosti má dřevo stromu, který má před sebou, k čemu se hodí listí či plody nebo jak dané dřevo využívali naši předkové,“ popsala panely na stezce Petra Packová.

Potok překonáte díky mostku

Stezka až do letoška neměla dořešený příchod k arboretu. „Na stezce je potřeba překonat potok, což jsme vyřešili dřevěným mostkem. Poslední část cesty vede podél frekventované komunikace. Nakonec zvítězila varianta posunout původní plot arboreta o několik metrů a podél silnice postavit dřevěnou zábranu. Vznikl tak dostatečně široký průchod, vysypaný dřevní štěpkou,“ dodala Jitka Fialová, která se na budování stezky podílela.