Krvavá rvačka o tašku s drogami. Za sedm ran nožem mu soud napařil šest let vězení

Na šest let jde za mříže kuchař David Kučera. Poslal ho tam Krajský soud v Brně za to, že nožem poranil zfetovaného třicátníka, se kterým se rval o tašku s drogami.

  • Foto

    redakce (REJ)

Tu mu měl podle spisu poškozený ukrást loni v říjnu na chatě v brněnské Bystrci. Dvaatřicetiletý obžalovaný pak pervitinem omámené oběti při dvou po sobě jdoucích potyčkách zasadil nožem zvaným tygří dráp sedm řezných a bodně řezných ran. „Pořezal poškozeného ve tváři a na hrudníku. Nůž však při jedné ráně pronikl i přes břicho do levé plíce. K těžké újmě na zdraví nicméně nedošlo,“ zdůvodnil soudce Tomáš Kurfiřt, proč trestní senát změnil původně žalovaný zločin z pokusu o vraždu na pokus o těžkou újmu na zdraví.

Soudci tak nevyhověli žalobkyni, která za vražedný pokus žádala trest kolem 14 let vězení. „Šlo o cílený opakovaný útok, kdy muselo být obžalovanému jasné, že oběť může zabít. Z úmyslného činu ho usvědčuje řada důkazů, zejména posudek soudního lékaře. Zasadil poškozenému sedm ran nožem a zasáhl levou plíci, přičemž mu hrozil kolaps a vdechnutí krve,“ stála si za svým státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová.

Kučera se hájil, že jen reagoval na ukradení tašky, v níž byly drogy. „Bál jsem se o život, protože poškozený mi přetáhl bundu přes hlavu. Útočil na mě zfetovaný člověk. Mrzí mě to, nechtěl jsem mu ublížit, natož ho zabít. Byla to sebeobrana,“ tvrdil v závěrečné řeči obžalovaný, kterého soud nechal ve vazbě.

Podle obhájce Pavla Nádeníčka šlo o ublížení na zdraví z omluvitelné pohnutky, protože klient se bál o své zdraví a život. „Sáhl po noži, kterým se bránil. Máchal ve tmě nožem s přetaženou bundou přes hlavu a nevedl žádné přímé rány,“ řekl advokát a navrhoval podmíněný trest s tím, že Kučeru už vytrestal pobyt ve vazbě a oběti se navíc omluvil v dopisu.

Soudci to však smetli ze stolu s tím, že útočníkem byl obžalovaný, který navíc použil nůž. „Poškozený byl naštěstí rychle ošetřený a jen se štěstím nedošlo k vážné újmě na zdraví a propíchnutá plíce se rychle zotavila. To však není zásluha obžalovaného,“ dodal předseda senátu.

Podle něj musí Kučera oběti zaplatit přes 150 tisíc korun na bolestném a ušlém výdělku. Žalobkyně i obhajoba si nechali lhůtu na případné odvolání proti rozsudku. Ten není pravomocný.

Fotogalerie: 
Zdroj: 
Brňan (REJ)