Kulturní léto na jižní Moravě bude parádní! Nabídne folklor v Kyjově i Stinga

Folklor v Kyjově a Strážnici, klasika ve Znojmě i na Špilberku, slavný Sting ve Slavkově u Brna. Kulturní nabídka na jižní Moravě bude letos pestrá.

  • Foto

    redakce (MOŠ) archiv

K dobře zavedeným festivalům se přidávají mladší přehlídky i atraktivní jednorázové akce. Ani krajské město v létě nebývá kulturně vyprahlé, lidé se mohou těšit na shakespearovské slavnosti, Maraton hudby i Měsíc autorského čtení.

Na největší jihomoravskou kulturní akci letošních prázdnin aspiruje Slovácký rok v Kyjově, "folklorní olympiáda" se čtyřletou periodicitou. "Aktivně se Slováckého roku účastní obyvatelé všech obcí našeho regionu, což z něj dělá asi největší regionální festival u nás," uvedl prezident festivalu a starosta Kyjova František Lukl. Organizátoři očekávají od 15. do 18. srpna až 30.000 návštěvníků. Už na konci června milovníci folkloru zamíří na tradiční slavnosti do Strážnice.

Milovníci alternativní hudby podobně jako v minulých letech vyrazí o prvním červencovém víkendu na Festival pro židovskou čtvrť v Boskovicích. Poslední srpnový víkend se koná Festival nepopulární hudby Eurotrialog v Mikulově. Rok od roku roste Beseda u bigbítu v Tasově na Hodonínsku, která má i letos mezinárodní obsazení a pořadatelé věří, že 2. a 3. srpna bude vyprodáno.

K britským International Teachers of Pop, australským The Kill Devil Hills pořadatelé Besedy u bigbítu přidali belgické Brutus a kapelu Algiers ze Spojených států. Usilovali o ni několik let, její vystoupení označují za splněný sen. "Blízký je nám i jejich sociálně-kritický přesah," uvedl ředitel festivalu Pavel Uretšlégr o kapele, která kritizuje rasové předsudky či kapitalismus.

K rostoucím akcím patří festival Rock Heart v Moravském Krumlově. Letos tam od 15. do 17. srpna zahrají například King Diamond, Apocalyptica nebo U.D.O. Velký koncert pod širým nebem odehraje 12. července ve Slavkově u Brna britský zpěvák Sting. O den později se na stejném místě představí dívčí idoly Marcus a Martinus. V Brně na výstavišti zahrají 21. srpna punkeři The Offspring.

Za klasickou hudbou mohou v druhé polovině července zájemci vyrazit do Znojma, letošní ročník tamního festivalu je věnovaný hudbě z královských dvorů. Zazní například Händelův Saul s Adamem Plachetkou. V srpnu uspořádá Filharmonie Brno další ročník open air festivalu Špilberk.

Letní divadelní nabídka v Brně bude pestrá, kromě shakespearovských slavností na Špilberku mohou lidé vybírat také třeba z inscenací Městského divadla Brno uváděných v Biskupském dvoře. Festival Ignis Brunensis přiláká do města milovníky ohňostrojů, plejáda spisovatelů zavítá v červenci na Měsíc autorského čtení. Pokračovat bude ambiciózní srpnový festival Maraton hudby.