fbpx
24. 03. 2023 Dnes má svátek Gabriel

Kvůli pochybnostem o doktorském studiu na Mendelově univerzitě rezignoval děkan

mendelova-univerzita-mendelu

Foto:

MENDELU

Děkan Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně Pavel Žufan rezignoval. Důvodem jsou pochybnosti kolem doktorských studijních programů na fakultě, informoval Deník N. Rezignaci děkana poté potvrdila i mluvčí školy Tereza Pospíchalová. Žufan dnes svou rezignaci oznámil nejprve vedení fakulty, poté o plánech informoval fakultní akademický senát.

„Po dohodě s rektorem univerzity dojde k ukončení jeho působení ve funkci k 31. lednu 2023. Rezignace je výsledkem pečlivého uvážení obou stran,“ stojí v prohlášení Mendelovy univerzity.

Žufan byl děkanem od roku 2018. V době jeho působení někteří zahraniční studenti údajně neobvykle rychle prošli doktorskými programy na fakultě. Mendelovu univerzitu tehdy jako rektorka řídila nynější prezidentská kandidátka Danuše Nerudová. Na rozdíl od Žufana, který se letos v únoru stal děkanem podruhé, ale neusilovala o další funkční období.

„Důvodem rezignace je zodpovědnost mě jako děkana za pochybení v minulém období týkající se uskutečňování doktorských studijních programů na fakultě,“ uvedl Žufan v rezignačním dopisu. Dalším důvodem je podle něj snaha zamezit eskalaci diskuzí na akademické půdě a v mediálním prostoru. Žufan doufá, že jeho rezignace povede také k uvolnění dialogu s Národním akreditačním úřadem.

Ke zvážení rezignace vyzval děkana už dříve rektor Jan Mareš, informoval Deník N. Do konce ledna stála v čele univerzity Nerudová. Následně školu dočasně vedl exministr školství Robert Plaga, protože nově zvolený rektor Vojtěch Adam rezignoval kvůli pochybnostem o některých publikovaných článcích, a to ještě předtím, než se vůbec mohl ujmout funkce. V další volbě uspěl Mareš.

Doktorským studiem na Mendelově univerzitě se zabývá Národní akreditační úřad. Už před půl rokem rozhodl o odebrání institucionální akreditace pro doktorské studium ekonomických oborů. Znamenalo by to že škola si nebude doktorské programy v této oblasti schvalovat sama, ale bude odkázaná na schválení akreditační úřadem. Podle Pospíchalové ale rozhodnutí není pravomocné, škola se odvolala.

Podle dostupných informací vede úřad ještě další řízení, kde prověřuje možné porušování pravidel nejen na provozně ekonomické fakultě, ale napříč univerzitou. Výsledky patrně nebudou známé před volbou prezidenta.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT