Zahájí jej večerním koncertem na mikulovském zámku kytarista, učitel a skladatel kubánského původu Joaquín Clerch, který působí v Německu.

"Večerní koncerty ve 20:20 budou letos převážně mikulovskými a českými debuty," oznámila za pořadatele Petra Poláčková.

Den po Clerchovi zahraje německé kytarové duo Artis ve složení Julia a Christian Zielinski. Strunný nástroj theorba a barokní kytara zazní třetí den v rukou loutnisty Rolfa Lislevanda, který do Mikulova zavítá z Norska. Následuje polský kytarista Lukasz Kuropaczewski a brazilský skladatel a kytarista Yamandu Costa. Představí se i čínský vítěz mezinárodní soutěže ve Vídni Jou Wu a sérii večerních koncertů uzavře české kytarové Duo Siempre Nuevo a smyčcové kvarteto Epoque Quartet.

Vstupné na poslední koncert činí 200 korun, ostatní večerní koncerty stojí 150 korun. Odpolední koncerty jsou zdarma.

Cílem festivalu je nejen představit významné kytaristy současnosti, ale také předávat jejich zkušenosti dalším zájemcům. V nabídce jsou proto přednášky, semináře, workshopy a mistrovské třídy.

Festival každoročně navštíví na 2000 lidí, z toho přibližně 120 aktivních účastníků. Letos se koná 32. ročník. Po červencovém Mikulově následuje od 4. do 10. srpna podobně zaměřený mezinárodní kytarový festival s kurzy v Brně.