fbpx
24. 03. 2023 Dnes má svátek Gabriel

Léčbu buněčnou terapií vyvinutou u svaté Anny v Brně bohužel zatím pojišťovny nehradí

Zdravotní pojišťovny zatím bohužel nehradí moderní léčbu buněčnou terapií, kterou vyvinuli výzkumníci v brněnské Fakultní nemocnici u svaté Anny.
bunecna-terapie-fnusa

Foto:

FNUSA

Nemocnice a její Centrum buněčného a tkáňového inženýrství vedené Irenou Koutnou získaly letos v průběhu jara od Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) povolení vyrábět a následně podávat nová léčiva na bázi buněk a tkání pacientům v ČR i Evropě.

Tento nový druh léčiv patří do skupiny léčivých přípravků moderní terapie a jedná se o jeden z nejprogresivnějších léčebných přístupů současné medicíny. Buněčná terapie je významným příslibem pro léčbu onemocnění, pro které dosud žádná efektivní terapie neexistovala.

V současné chvíli má centrum schválenou výrobu dvou skupin buněčných preparátů. Asi nejvýznamnější je skupina léčiv schopných léčit virové infekce, které se označují jako virus specifické lymfocyty (VSL). Ve speciálních superčistých, špičkově vybavených laboratořích jsou lymfocyty od vhodného dárce izolovány, namnoženy a vycvičeny k léčbě infekcí viru Epstein-Barrové, cytomegaloviru, BK viru či adenoviru.

„Zatím se terapie využívá pro pacienty po transplantaci kostní dřeně s nefunkční imunitou, u kterých se rozvinulo život ohrožující virové onemocnění a u kterých selhává běžná léčba antivirotiky. Tito pacienti doposud neměli žádnou jinou možnost léčby. Léčebný program byl nastaven ve spolupráci s Interní hematoonkologickou klinikou Fakultní nemocnice Brno pod vedením Jiřího Mayera,“ upřesnil mluvčí nemocnice u svaté Anny Jiří Erlebach.

Bohužel v současné době neexistuje přímá možnost, jak by tato terapie mohla být proplácena ze zdravotního pojištění. Jeden cyklus terapie léčiv schopných léčit virové infekce, které se označují jako VSL (virus specifické lymfocyty), přitom vyjde na zhruba 600 tisíc korun.

„Je to zarážející, výsledky u pacientů jsou totiž více než slibné a žádná jiná možnost pro ně není. Přesto některé zdravotní pojišťovny tuto skutečnost nereflektují,“ uvedla Irena Koutná. Z tohoto důvodu je velice těžké tuto život zachraňující terapii indikovat i v případech, kdy lze předpokládat, že pacient nakonec zemře.

V současnosti výzkumníci ze zmíněného centra provádějí testování výroby a validace dalších typů moderních léčebných přípravků například pro léčbu nádorových onemocnění, kdy jsou buňky pacienta vycvičeny k likvidaci určitých typů nádorů (takzvané CAR-T technologie). „Dále se také testují preparáty, které by měly potlačit chronické zánětlivé procesy či neurodegenerativní onemocnění,“ doplnil Erlebach.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT