Neštěstí se stalo už před sedmi lety v srpnu na Hodonínsku, kde na hrudník dítěte spadla na hřišti kovová hokejová branka. Pětačtyřicetiletý lékař z Kliniky dětské anesteziologie a resuscitace v Černých Polích převážel vážně poraněného chlapce z Hodonína právě do Dětské nemocnice v Brně. Přijímající lékařce pak podle rozsudku mylně řekl, že chlapci spadla hokejová branka na hlavu místo na hrudník, přestože ho na to opakovaně upozornila matka dítěte.

„A neupozornil ani na nově vzniklý šelest na srdci stejně jako na prochladnuté končetiny. Na oddělení ARO pak jako ošetřující lékař pokračoval v konzervativní léčbě poškozeného. Ten o den později zemřel,“ stojí v rozsudku Městského soudu v Brně, který loni doktora za usmrcení z nedbalosti ztrestal ročním vězením s podmíněným odkladem na 18 měsíců.

Lékaři se však trest nelíbil a stejně jako žalobce se odvolal k brněnskému krajskému soudu. Ten však dnes podmínku potvrdil a ještě mu navíc zakázal na dva roky vykonávat lékařskou činnost na ARO a JIP ve všech nemocnicích v Česku. Profese lékaře jako takové se však podle soudců zákaz netýká, protože může pracovat na jiných odděleních nemocnic.

„Obžalovaný zvolil zbytečně konzervativní a chybný postup. Chlapec upadl do šoku a později nastala zástava srdce a dýchání. Přitom podle znalců mělo dítě třiceti až čtyřicetiprocentní šanci na přežití. Tu však obžalovaný nevyužil a jenom sledoval stále se zhoršující stav pacienta. Navíc mu poslední tři hodiny před smrtí chybně nařídil podávání tekutin,“ zdůraznil soudce Petr Hlavina s tím, že doktora usvědčuje řetězec přímých i nepřímých důkazů včetně znaleckých posudků.

Obhájce Lukáš Prudil přitom navrhoval zproštění viny s tím, že se neprokázalo, že by mezi jednáním obžalovaného a smrtí dítěte byla příčinná souvislost a chlapce už podle něj nešlo zachránit. To však krajský soud smetl ze stolu a odvolání obžalovaného zamítl.

Rozšíření trestu o zákaz činnosti na anesteziologicko-resuscitačních odděleních a jednotkách intenzivní péče naopak přivítal státní zástupce Vladimír Mach, který navíc navrhoval i peněžitý postih. „Obžalovaný po celou dobu řízení neměl náhled na své protiprávní jednání,“ dodal žalobce.

Pravomocný verdikt odsouzeného zaskočil a nechtěl se k němu vyjadřovat. „Nečekal jsem to,“ hlesl při odchodu z justičního paláce.