Lékaři gynekologické ambulance pro transgender lidi ve Fakultní nemocnici Brno vyšetřili od zahájení fungování v září 2023 přes 80 pacientů. Většinou šlo o mladé transmuže, tedy biologické ženy, které podstupují proces změny pohlaví. Ambulanci transmuži navštěvují kvůli plánované operaci pohlaví, touze po zastavení menstruačního krvácení nebo i běžné kontrole. Zájem roste, řekla dnes vedoucí lékařka Lucie Hloušková. Pracoviště je podle nemocnice v republice jediné svého typu.

Sexuologické oddělení ordinaci otevřelo s ohledem na fakt, že transmuži vypadají jako muži a návštěva u klasického gynekologa jim nemusí být příjemná. „Dosud jsme vyšetřili klienty nejen z našeho oddělení, ale i z jiných částí republiky a dokonce i ze Slovenska. Transmuži přicházejí nejčastěji kvůli povinnému vyšetření před operační změnou pohlaví. Velké procento klientů tvoří také ti, které trápí pravidelná menstruace. Pomáháme jim to vyřešit hormony, které krvácení blokují,“ uvedla Hloušková. V ordinaci pečovala také o transženu, která měla po vytvoření nové vaginy komplikace.

V reakci na zvýšený zájem přibyl další ordinační den

Podle Hlouškové pacientů přibylo i díky tomu, že sexuologové napříč republikou o ambulanci vědí a stejně tak se to šíří v komunitě. Oddělení nyní usiluje o pořízení ultrazvuku, který chybí. Snahou je také to, aby si transgender lidé osvojili pravidelnou péči a docházeli na preventivní prohlídky.

Do práce sexuologického oddělení se promítla rovněž úprava legislativy, kdy od července už není nutné pro úřední změny pohlaví operace či hormonální léčba. Stačí diagnóza vydaná sexuologem. Primářka Petra Sejbalová ji potvrdila třeba pacientovi, který je v péči několik let, avšak právě operace se obával. „Celkově evidujeme stále vysoký počet zájemců, především od biologických dívek ve věku 14 až 18 let. Máme pořadník, jelikož možnosti sexuologů a psychologů jsou omezené,“ sdělila Sejbalová.

Při změně pohlaví lidé nejprve prochází tzv. sociální tranzicí, kdy před zahájením hormonální léčby vystupují ve zvoleném pohlaví

Přibližně za rok může člověk zahájit hormonální léčbu, při které se začíná výrazně měnit i fyzicky. „Pacienty máme v péči minimálně dva roky, ale spíše delší dobu,“ dodala primářka. Žádostí o retranzice dosud eviduje dvě, oddělení je však neprovádí.