Extrémní teploty, menší chuť k jídlu, možná dehydratace. To vše je odrazem těchto dnů. Léto s sebou přináší bohatý výběr zeleniny a ovoce, ale také menší pocit hladu a nástrahy v podobě nepravidelného stravovacího režimu, pozdně večerního grilování a litrů vychlazených kalorických nápojů. Odborníci z Oddělení léčebné výživy Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně proto radí lidem, jak se v tomto období stravovat, zpravodajský portál BRŇAN o tom informoval mluvčí nemocnice Jiří Erlebach.

Horko je zrádné tím, že často nemáme hlad

„Přesto bychom měli dbát na to, abychom neopomíjeli žádnou ze tří makroživin,“ uvedla nutriční terapeutka Michaela Slámová. Patří mezi ně sacharidy, které jsou hlavním zdrojem energie pro organismus a obsahují je například obiloviny, brambory nebo luštěniny. Dále to jsou bílkoviny, které najdeme v mase a mléčných výrobcích, ale také v potravinách rostlinného původu, například tofu, tempehu a luštěninách.

Ve vyváženém pokrmu by neměly chybět tuky, jsou pro tělo nepostradatelné

„Tuky mají termoregulační funkci, podílí se na vstřebávání vitamínů a slouží jako zásobárna energie v organismu,“ dodala, s tím že jejich zdrojem může být sádlo, máslo, rostlinné oleje nebo třeba ořechy.

Neodmyslitelnou součást letní stravy představuje osvěžující zelenina, která je v této sezónně dobře dostupná

„Zelenina je důležitým zdrojem vlákniny, vitamínů a minerálních látek a její denní příjem by se měl pohybovat v rozmezí 400–500 g,“ dodala nutriční terapeutka Šárka Lindovská. Právě při přípravě zeleninových salátů však lidé často chybují a opomíjí pokrm nutričně vyvážit. „Pokud si pod salátem představíme pouze zeleninu a zálivku, tak ho za nutričně vyvážený určitě považovat nemůžeme.

Základní pravidlo zní: zelenina + bílkoviny + sacharidy + tuky

Zeleninu je tak vhodné doplnit sýrem, kuřecím masem, vejcem (bílkoviny, pečivem nebo třeba kuskusem či těstovinou (sacharidy) a zálivkou z olivového oleje a balsamicového octa (tuky).

Ke grilování nutriční terapeutky doporučují volit spíše libové druhy masa

„Co se tuku na grilu týká, určitě lidé neudělají chybu, pokud sáhnou po řepkovém oleji. Ten skýtá hned dvě výhody – jednak obsahuje optimální spektrum nenasycených mastných kyselin a jednak má vysoký bod zakouření, takže se nám při vyšších teplotách jen tak nepřepálí,“ popsala Slámová.

U grilovaného sýru úskalí tkví především v tučnosti a v některých případech také v množství soli

„Obecně u sýrů platí sledovat množství tuků a vybírat light varianty, případně se s někým podělit a zmenšit tak zkonzumovanou porci,“ doporučuje Lindovská a dodává, že co ubereme na sýru, můžeme nahradit zeleninou z grilu, která je neméně chutná. Chybět by pak ani u pokrmů z grilu neměly sacharidy (pečivo, těstoviny, kuskus), které nutričně doplní celý oběd nebo večeři.