Premiéra Rozmarného léta zároveň zahájí festival s názvem Cirkus bude v Brně.

Inscenaci podle předlohy Vladislava Vančury divadelníci plně přizpůsobili neobvyklému prostředí. "Uvidíme Rozmarné léto jako cirkusové představení, kde má své místo i text," řekl dnes novinářům režisér Jakub Nvota. Inscenaci popsal jako spojení divadla poezie a nového cirkusu.

Divadlo nenajalo žádné externisty, herci se tak museli naučit i náročné akrobatické kousky na hrazdě a kruzích nebo přechod po laně. Jakub Šafránek, který ztvární kouzelníka Arnoštka, se prochází ve výšce pět a půl metru nad zemí.

"Postupně jsme se dostali do bodu, kdy mě to neděsí tak jako na začátku," řekl Šafránek. Vše se odehrává bez jištění.

Náročné scény čekají i Terezu Groszmannovou, která se v představí v roli Kateřiny Důrové. Příprava byla podle ní náročná. Než se herci dostali k akrobacii, museli nejdřív nabrat kondici. "Tři čtvrtě hodiny jsme se rozcvičovali, pak jsem se třikrát chytla a šli jsme domů, protože jsem neměla žádné svaly," popsala Groszmannová.

Pro Petra Halberstadta, který si zahraje Antonína Důru, byl nejnáročnější boj s vančurovskou češtinou. "Nejdřív jsem si říkal, že bych se radši naučil Shakespeara v korejštině," řekl Halberstadt. S poetickým jazykem se však brzy sžil on i další herci.

Rozmarné léto se bude hrát v šapitó od února až do června, na jedno představení pojme stan 450 diváků. Během festivalu vystoupí řada domácích i zahraničních souborů, v březnu se představí Losers Cirque Company a mezinárodní soubor Younák, součástí hudebního programu budou koncerty skupiny Sto zvířat, Jiřího Schmitzera nebo Radúzy.