Ve srovnání s loňským rokem uspělo o osm vzorků víc, celkem jich komise posuzovala 450. "Radost máme zejména z kvality letošních vín. Během hodnocení se ukázalo, že letošní ročník bude vydařený nejen díky přízni počasí, ale také díky rozmanitější nabídce dané vyšším počtem svatomartinských vín, která uspěla v hodnocení," uvedl ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

Teplé počasí, které uspíšilo o několik týdnů letošní sklizeň, prospělo podle něj i kvalitě svatomartinských vín. "Lidé se tak mohou těšit na vyzrálejší vína, která však neztrácí svou typickou svěžest. Chuť je příjemně ovocitá a u červených vín se můžeme těšit i na výraznější barvu," dodal Machovec.

Nejvíce svatomartinských vín bude jako tradičně bílých, a to 174 druhů, nejhojněji je zastoupena odrůda Müller Thurgau. Růžových a klaretů bude v nabídce 114 druhů a 99 druhů červených vín. Značku získalo 110 vinařství.

Ochranná známka Svatomartinské byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond. Ten v letošním roce již počtrnácté organizuje propagaci těchto vín pod jednotným logem.