Další akce jsou naplánované na celý víkend od pátku 30. listopadu do neděle 2. prosince, řekli ve čtvrtek organizátoři na tiskové konferenci.

"Letos jsme si vybrali úvodní část bitvy. Svedl ji předvoj rakouského generála Kienmayera a posléze první kolony ruského generála Dochturova s francouzským třetím plukem řadové pěchoty v Telnici, kam přibyla Heudeletova brigda od sboru maršála Davouta," uvedl jeden z pořadatelů Richard Klimovič. Bitevní ukázky se zúčastní 1100 vojáků, 60 koní a 15 děl, v ukázce budou Francouzi podle skutečnosti zatlačeni na ústup.

V sobotu 1. prosince lidé uvidí noční bitvu v zámeckém parku ve Slavkově. Program na zámku se bude věnovat událostem, které vítězství Napoleona předcházely, a následně podobě života na zámku. V centru města mohou lidé navštívit jarmark. "Tehdejší dobu bude ve Slavkově vyprávět 'obyčejný' dělostřelec Jan Nepomuk Prokeš z Dubňan. Částečně bude promlouvat z filmového plátna a částečně živě. V pátek 30. listopadu jeho osud představí první díly nově natáčeného seriálu Moravské Elegie. Bitevní ukázky v zámeckém parku bude možné sledovat jeho optikou," řekl starosta Slavkova Michal Boudný.

V pátek 30. listopadu bude také tradiční vojensko-historický program v Křenovicích. Letos jej doplní ukázky polní nemocnice a jezdeckých jednotek. Na Žuráni se v podvečer rozhoří Jiříkovické ohně. V neděli 2. prosince dopoledne se uskuteční připomínka bitvy o Sokolnice.

Napoleonský víkend zakončí pietní akt u Mohyly míru na Prateckém návrší v neděli v poledne. Účastníci uctí památku padlých vojáků, jejichž počet se odhaduje na 20.000 až 35.000. "Součástí napoleonského víkendu je 30 různých akcí a je třeba říct, že nejde o oslavu Napoleonova vítězství, ale o připomínku bitvy a událostí kolem ní, které připravily o život tisíce lidí," řekla mluvčí Slavkova Veronika Slámová.

Pro návštěvníky budou vyjíždět mimořádné autobusové spoje z Brna, posílené také budou vlaky do Slavkova a Křenovic. Podrobnosti jak o dopravním spojení, tak o kompletním programu lze nalézt na webu www.1805.cz.

Již o týden dříve, v sobotu 24. listopadu, se uskuteční akce Napoleon v Brně, který připomíná nepříjemnosti, jež vznikly v důsledku pobytu vojsk ve městě. Po 17:00 vyjde průvod z Moravského náměstí přes náměstí Svobody na Šilingrovo náměstí. Kolem Petrova projde na Biskupský dvůr. Zde se uskuteční videomapping a v 19:30 se na Petrově bude sloužit mše za oběti válek.