Podle správce ski areálu v Olešnici na Blanensku Františka Jílka byla letošní sezóna tragická. „Vláda s námi hrála divadlo, slibovala spuštění vleků a pak to zase rušila. Některé areály to podle mého názoru neustojí, protože jedou od sezóny do sezóny nadoraz. My si prostě za tři měsíce musíme vydělat peníze na zbytek roku,“ upřesnil zpravodajskému portálu BRŇAN František Jílek.

Do Olešnice podle něj nedorazily ani slibované vládní kompenzace za ztráty, které jdou do milionů. „Ministr Havlíček sliboval pomoc, ale zůstalo jen u planých slibů. To, co od státu dostaneme, nepokryje ani náklady na výrobu technického sněhu. Kdyby aspoň ty kompenzace odpovídaly ztrátám,“ postěžoval si správce.

Jak zpravodajský portál BRŇAN již informoval, po únorovém opětovném zavření vleků rozjeli v Olešnici rolbovláček Bizon, který tahal lyžaře na vršek sjezdovky na laně v bezpečných dvoumetrových rozestupech. „Rolbovláček nám však náklady na zasněžování, provoz rolby a mzdy pro pracovníky areálu rozhodně nepokryl,“ zdůraznil Jílek.

Ekonomické ztráty tak jsou podle něj obrovské a jdou do milionů. „Modlíme se, aby příští sezóna vyšla. I tak se z toho budeme dlouho vzpamatovávat, protože do areálu a zasněžování musíte pravidelně investovat stejně jako do údržby budov,“ vysvětlil správce.

Provozovatelé ski areálu v Olešnici však nebudou zahálet ani v létě, kdy pořádají příměstské tábory. Jejich organizování a průběh však loni o prázdninách poznamenala pandemie koronaviru. „Také areál pronajímáme na travní lyžování a do budoucna plánujeme vedle sjezdovky vybudování single trailu pro cyklisty,“ dodal Jílek.

Na sezónu byli připraveni i provozovatelé nejníže položené sjezdovky v Evropě v Němčičkách na Břeclavsku. „Počasí nám přálo, byla krásná zima, sněhu bylo dost, takže sjezdovka byla zasněžená. Devadesát procent příjmů ale máme z lyžařských kurzů, kterých se účastní asi 380 dětí. Ty jsme ale postupně museli zrušit, tak jsem aspoň vozil školáky, kteří pomáhali pokládat podklad na svah, čtyřkolkou nahoru, aby se mohli sklouznout. A další děti jsme nechali aspoň bobovat,“ vysvětlil správce areálu Jaroslav Stávek.

Ani on není spokojený s vládními kompenzacemi, které jsou podle něj nízké a zdaleka nepokryjí náklady na mzdy devíti zaměstnanců. „Doufám, že se letos populace proočkuje a příští sezóna bude lepší,“ věří Stávek a dodává, že v létě se TJ Sport Němčičky stará o provoz obecního koupaliště.