V oázu klidu a zeleně se proměnil jeden z největších brněnských vnitrobloků, který se nachází mezi ulicemi Bayerova, Dřevařská, Botanická a Kotlářská. Radnice Brno-střed nyní společně s místními obyvateli prostranství otevřela, informoval v tiskové zprávě mluvčí centrální městské části Michal Šťastný.

S úpravami začali loni v říjnu

S rozsáhlými úpravami zhruba půl hektarové plochy, která svou rozlohou odpovídá velikosti fotbalového hřiště, začali pracovníci minulý rok v říjnu. Při čtvrtečním slavnostním otevření, kdy si příchozí užili divadelní představení nebo hudební vystoupení, městská část předala oficiálně upravený park do užívání veřejnosti.

Na otevření parku čekali kvůli zeleni

„Stavební a výsadbové práce skončily už na jaře. Na otevření jsme čekali až do chvíle, než se uchytí veškerá zeleň, kterou donedávna chránily ploty. Právě zeleň byla jedním z hlavních atributů, na který jsme kladli při obnově důraz. Pracovníci obnovili trávníky a vysázeli čtyřiadvacet stromů, přes tři sta keřů nebo patnáct set trvalek a cibulovin,“ vysvětlila                místostarostka Ludmila Oulehlová (ANO), do jejíž gesce spadá oblast životního prostředí.

Mobiliář doznal změn: lidé využijí nové lavičky i pítko

Změn doznal rovněž mobiliář, který před zahájením oprav dosluhoval. Veřejnost má nyní k dispozici velkou kruhovou lavici, bezmála dvacet nových laviček, nové odpadkové koše nebo stolky, na nichž si je možné zahrát oblíbené stolní hry, jako jsou šachy nebo dáma. K osvěžení bude možné využívat pítko, jež stojí v těsné blízkosti dětského hřiště a laviček.

Navázali na úspěšnou renovaci sousedního vnitrobloku

„Současná rekonstrukce přímo navázala na úspěšnou revitalizaci sousedního vnitrobloku Hoppova. I v tomto případě jsme výslednou podobu konzultovali s místními a projekt upravovali podle jejich připomínek. Například přibylo veřejné osvětlení, které ve vnitrobloku chybělo, nebo jsou zastíněné lavičky, díky čemuž si mohou návštěvníci v horkých dnech odpočinout ve stínu,“ sdělil starosta Brna-středu Vojtěch Mencl (ODS).

Rekonstrukce přišla na víc než 13 milionů korun

Celkem rekonstrukce vnitrobloku, jehož součástí je rovněž mateřská škola, vyšla včetně nákladů na zpracování projektové dokumentace na 13,4 milionu korun včetně DPH. Peníze na investici poskytlo statutární město Brno, které finance vyhradilo pro městskou část, jež následně zajistila celý projekt a realizaci.

Město podporuje revitalizace veřejných prostranství, řekl Chvátal

„Město Brno dlouhodobě ze svého rozpočtu podporuje revitalizace veřejných prostranství, jako jsou parky nebo vnitrobloky. Vnitrobloky mají ve městech velký potenciál. Lidé mohou v prostředí zeleně trávit čas a odpočinout si v bezprostřední blízkosti centra města. Zrekonstruovaný vnitroblok Bayerova je navíc průchozí a volně přístupný. Sloužit bude tedy nejen místním, ale také návštěvníkům z okolí,“ uvedl náměstek primátorky Filip Chvátal (KDU-ČSL), který je zároveň zastupitelem Brna-středu.

Oživili i další vnitrobloky

Projekt revitalizace zpracovala Eva Kalábová a vnitroblok oživila firma Strommy Company.  V minulosti podstoupily rekonstrukci i další vnitrobloky ve městě. Předloni centrální městská část opravila vnitroblok mezi ulicemi Kotlářská, ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Hoppova, ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Bayerova a ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Dřevařská či zadní část vnitrobloku při takzvaném Římském náměstí, která do té doby sloužila jako parkovací plocha.