Propracované plyšové zvířecí hlavy, tlapy i ohony, špičaté elfí uši, pestrobarevné oděvy, sukně, kimona, pláště i paruky jsou od pátečního odpoledne k vidění v brněnských ulicích a zejména v okolí výstaviště. Návštěvníci mířící na Animefest v kostýmech postav z komiksů, filmů i počítačových her jsou v ulicích města nepřehlédnutelní. Z původního zaměření na japonské filmy a seriály animé a komiksy manga se za dvacet let existence festivalu jeho zaměření značně rozšířilo, řekl ředitel festivalu Adam Rambousek.

Na první ročník dorazilo 200 lidí

„Na první ročník v roce 2004 do kina Art přišlo 200 lidí, tehdy animé a manga nikdo příliš neznal. Postupně ale získávají na popularitě a my jsme rozšířili záběr, už nejsme jen festival zaměřený na japonské filmy a komiksy, ale na komiksy obecně stejně jako fantasy nebo populární seriály,“ řekl Rambousek.

Ze sálu kina Art se rozrostli do tří pavilonů BVV

Z jediného sálu kina Art se festival za dvacet let rozrostl do tří pavilonů brněnského výstaviště, které letos bezezbytku zaplnil. Samostatné sekce jsou věnované deskovým hrám, oblíbeným Pokémonům, bojovým sportům i umělecké tvorbě. Lidé si mohou vybrat z řady workshopů od tvoření origami, kostýmů přes vlastní komiks až po základy japonštiny. Na programu jsou i přednášky a samozřejmě promítání šesti filmů.

Vrcholem festivalu je soutěž cosplayerů

Pomyslným vrcholem festivalu je každoročně soutěž takzvaných cosplayerů, tedy lidí, kteří vytvářejí nejen vlastní propracované kostýmy, ale vtělují se do představované postavy. Protože do rotundy pavilonu A, kde se soutěž koná, se vejde pouze 500 diváků, jsou soutěže přenášeny na velké plátno v pavilonu A1. Hlavní hvězdou programu je choreograf bojových scén z filmu Kill Bill režiséra a scenáristy Quentina Tarantina Tecuró Šimaguči, zpěvačka Mika Kobajaši a cosplayerka Yaya Han.

Mika Kobajaši je velmi populární

„Mika Kobajaši je velice populární, protože nazpívala řadu písní pro anime seriály, a pro nás je to zkouška toho, že dokážeme uspořádat jako součást programu i koncert, to je zatím premiéra,“ poznamenal Rambousek.

Organizátoři pracují jako dobrovolníci

Aby byl festival finančně dostupný, snaží se pořadatelé šetřit co nejvíce provozních nákladů. Všichni, kdo Animefest připravují, jsou dobrovolníci. Základní tým tvoří 50 lidí, kteří od září pracují na samotné přípravě. V době konání festivalu, který dnes na výstavišti končí, se k nim přidá dalších 400 dobrovolníků. Ti zajišťují organizaci přímo na místě.