Ministerstvo pro místní rozvoj připravuje znění nového stavebního zákona, už nyní má ale velkou řadu kritik. Připomínky ale v drtivé většině nezapracovává. Podle lidovců se vzdaluje potřebám občana, nechrání veřejný zájem a nabourává stávající systém veřejné správy. Novináře o tom dnes informovali lidovci na jejich pravidelné tiskové konferenci v Brně.

 „V návrhu zákona se říká, že v čele nebude žádné ministerstvo, ale nově zřízený Nejvyšší stavební úřad, který bude nadřízený krajským stavebním úřadům. Ty budou mít svá pracoviště v obcích s rozšířenou působností. Tento návrh jen ztíží přístup veřejnosti, vzdaluje se občanovi a navíc dle mého názoru také zvyšuje prostor pro korupční jednání,“ uvedla senátorka Anna Hubáčková (nest. za KDU-ČSL).

Stejný názor má i radní Brna pro územní plánování Filip Chvátal (KDU-ČSL), který nesouhlasí s tím, že by se měla městům odebrat tvorba územního plánu, který by měl pořizovat plánovaný státní úřad. „Je nepřijatelné, aby státní superúřad tvořil někde mimo Brno náš nejdůležitější rozvojový dokument, kterým je územní plán. Momentálně na něm pracují desítky odborníků, nejenže znají perfektně dané území, ale i historii a potřeby místních lidí,“ řekl Chvátal.

Zákonem se ruší hodně stávajících stavebních úřadů a koncentrují se jen do obcí s rozšířenou působností. „Uvědomme si, že v současné době tu máme 660 stavebních úřadů, které mají přejít pod 205 obcí s rozšířenou působností, jako územní pracoviště krajského stavebního úřadu. Občan bude naprosto ztracen, ten zákon nejde naproti lidem, ale přesně naopak,“ dodal náměstek primátorky Petr Hladík.

Novela stavebního zákona má údajně urychlit a zjednodušit povolování staveb. Vláda v půli roku schválila jeho věcný záměr a harmonogram počítá s platností od roku 2021. „Souhlasíme se snahou urychlit a zjednodušit stavební řízení i s elektronizací ale nelze souhlasit se způsobem provedení,“ uzavřel starosta Josefova na Hodonínsku Vojtěch Pospíšil (KDU-ČSL).