Ochráncům přírody došla trpělivost s línými řidiči, kterým se nechtělo platit za parkování a jezdili s auty až téměř k chatě Macocha, která stojí u Horního můstku stejnojmenné propasti. Tam už se ve voze nedostanou, protože jim v tom bude bránit nově nainstalovaná závora. Její umístění zpravodajskému portálu BRŇAN potvrdil Antonín Tůma ze Správy CHKO Moravský kras.

Odstranili kmeny a pořádali závody na parkovišti

Majitelem velkého parkoviště u komunikace k Hornímu můstku Macochy je Správa jeskyní ČR. Správci CHKO Moravský kras, která patří pod Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR, se s jeskyňáři už dřív dohodli a uzavřeli velkými kameny starý výjezd z parkoviště. Ten původně uzavíraly kmeny stromů. „Tyto kmeny nedávno někdo odstranil, aby mohl na parkovišti pořádat svoje jízdní závody a tréninky spojené s kvílením pneumatik a aby mohl zrušeným výjezdem uniknout případné kontrole,“ upřesnil Antonín Tůma.

Nechtělo se jim chodit pěšky a platit za parkování

Strážci Moravského krasu navíc přesunuli závoru od chaty Macocha k silnici na její zabočení na velké parkoviště u Macochy. Někteří líní řidiči totiž jezdili až téměř k chatě Macocha a parkovali na okraji komunikace. Z parkoviště je to navíc jen pár set metrů až k Hornímu můstku, který je necelých 139 metrů nad dnem propasti. „To je dobře, že tam dali závoru. Nechápu, že je někomu líto dát stovku za celodenní parkování auta na parkovišti a radši zaparkuje u cesty,“ uvedl Karel Zavadil z Brněnska. Na Macochu jezdí každý rok v létě a někdy si s rodinou výlet zopakují třeba i na podzim.

Vedle závory jsou velké kameny

Ochránci přírody přitom pamatovali i na vychytralce, kteří neváhají umělou překážku obejít. „Aby nešlo závoru objet ze stran, byly vedle ní umístěny velké kameny. Průchod turistů a průjezd cyklistů vedle závory je přitom umožněný,“ uvedl Tůma. Závora se podle něj přes zimní sezónu trvale zamyká v závislosti na provozu chaty a přes letní sezónu ji obslouží pracovníci parkoviště. To má kapacitu v řádu vyšších desítek aut a několika autobusů.

Plánují otevřít zkrácenou cestu pro pěší

Pracovník správy chráněné krajinné oblasti dodal, že ochránci přírody uvažují po případné dohodě s vlastníky pozemků otevřít zkrácenou pěší cestu mezi velkým parkovištěm a chatou Macocha přímo přes macošské infocentrum. „Uvidíme, jak jednání dopadnou a zda se před létem nová cesta objeví v provozu,“ dodal Antonín Tůma.