09. 02. 2023 Dnes má svátek Apolena

Lodě na Brněnské přehradě svezly na Velký pátek desítky lidí. Začala tam 75. plavební sezóna

Desítky lidí se svezly na Velký pátek na Brněnské přehradě loděmi dopravního podniku, které tak na hladinu vyrazily v 75. plavební sezóně.
plavba8a

Foto:

redakce (REJ)

Teploměr ukazuje jedenáct stupňů Celsia, když se první dubnový pátek před desátou hodinou dopoledne pomalu do přístaviště na Brněnské přehradě trousí zájemci v respirátorech, aby se letos poprvé v pofukujícím větříku svezli na lodích brněnského Dopravního podniku.

Lodní doprava slaví pětasedmdesáté výročí, ale panující epidemiologická situace oslavám zatím nepřeje. I proto lodě vyplouvají na hladinu bez slavnostního zahájení podle jízdního řádu. Přesto se na Velký pátek tísní v rozestupech před nástupním můstkem hloučky lidí, kteří chtějí vidět aspoň symbolický nástup kapitánů.

„Vaše ustrojení je vzorové, pánové. I ty respirátory barevně ladí,“ chválí muže v tmavých nažehlených uniformách s typickými čepicemi na hlavách generální ředitel dopravního podniku Miloš Havránek. Po jeho slovech následuje znělka v podání mladého trumpetisty a kapitáni se vracejí na loď Morava, aby si vzali věci a rozešli se do svých plavidel. V deset hodin totiž Morava vyplouvá na první letošní plavbu, aby ji o 45 minut později následovala další loď. A na palubu nastupují první nedočkavci, aby si užili jízdu po vodě na sluncem zalité přehradě.

Zatímco loni začínala sezóna o šest týdnů později, letos zvolil brněnský Dopravní podnik opačný postup. „Zejména o víkendech vnímáme zájem lidí o přepravu do oblíbených výletních lokalit, jako jsou Soběšice či Kohoutovice nebo právě Brněnská přehrada a mnohdy musíme nad rámec jízdního řádu spoje posilovat. V případě přehrady zahájením plavební sezóny odlehčíme spojům v blízkém okolí, proto jsme se rozhodli ji o dva týdny posunout a začít už 2. dubna,“ vysvětlil Havránek.

Na palubách je pro cestující připravená dezinfekce, na lodích je nutné mít respirátory, a to na obou palubách. „Po každém okruhu kolegové vydezinfikují stoly, madla a další kontaktní plochy,“ doplnila mluvčí DPMB Hana Tomaštíková. Brněnská flotila čítá sedm lodí, šest dvoupalubových a jednu jednopalubovou. Novinkou z loňska je zrekonstruovaná loď Morava, kterou zaměstnanci podniku sami sestavili v roce 1955 na břehu přehrady. Rovněž loni mohli poprvé cestující využít nové bezbariérové zastávky Sokolské koupaliště. A v průběhu zimní přestávky se podle mluvčí pracovalo na pravidelné údržbě lodí. „Na konci sezóny jsme demontovali baterie z lodí a zapojili je na zimní udržovací dobíjení. Přes zimu jsme pak lodě zkontrolovali a udělali servis a revizi elektro výzbrojí, servis všech systémů, ale také opravy interiéru a výstrojí plavidel, obnovili jsme nátěry,“ vypočítal šéf lodní dopravy Martin Ecler. 

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT