Lukáš Klimeš se chce „poprat“ o místo v brněnské Kometě

  • Foto

    Jan Grulich, HC Kometa Brno

Pro fanoušky brněnské Komety není Lukáš Klimeš neznámým jménem. Ve městě pod Špilberkem vyrůstal, hrál ve všech mládežnických kategoriích. V jednom zápase okusil také extraligu. Nyní je před ním další výzva, poprat se o místo v týmu, ve kterém začínal svou kariéru. Předpoklady k tomu má velké, vloni se stal nejlepším gólmanem Chance ligy. Rozhovor s Lukášem dnes přinesl Roman Zajíček a Václav Trávníček z brněnské Komety.

Lukáši, jak se těšíte na návrat do známého prostředí?

Je to pro mě krok dopředu a velmi se těším. Jsem Brňák a jsem moc rád, že tady mohu být. Dnes (v pondělí – pozn.) bych se měl zapojit do přípravy. Co bude dál, to se uvidí. Bude záležet na trenérech. Dopředu nemá nikdo nic jisté. Ale poperu se o to, abych dostal šanci. Uvidíme, jak to bude vypadat.

S Markem Čiliakem a Karlem Vejmelkou se již znáte z minulosti, že?

Znám se s oběma. Když jsem byl v juniorce, Marek už chytal v áčku. S Karlem se znám z působení v Třebíči, myslím, že všichni tři nemáme mezi sebou jediný problém. Znám se i s trenérem brankářů Jaroslavem Odehnalem a to už od nějaké sedmé třídy (úsměv).

V posledních čtyřech letech jste chytal Chance ligu za Přerov či Třebíč, co vám tato zkušenost dala?

Chance liga je velice kvalitní soutěž. Čtyři roky jsou čtyři roky, odchytal jsem spoustu zápasů. Nasbíral jsem nějaké zkušenosti s mužským hokejem a doufám, že to tady potvrdím.

S jakými zkušenými gólmany jste se v Chance lize potkal?

V Třebíči jsem se potkával s klukama, kteří dojížděli z Brna. V Přerově byl Luboš Hořčička nebo Juraj Šimboch, který nyní chytá na Slovensku. Protočilo se tam hodně gólmanů.

Přerov patří k ambiciózním celkům Chance ligy, jak tamní angažmá vlastně hodnotíte?

Byla tam motivace udělat velký úspěch. V Přerově chodí na hokej spousta fanoušků, zápasy měly velký náboj. Na Přerov nedám dopustit, kolem hokeje i mimo něj jsou tam výborní lidé. Za mě parádní angažmá. Myslím, že letos byla největší šance, abychom došli daleko. Ve čtvrtfinále jsme ale chytili Kladno, které v play-off hrálo úplně jiný hokej a dotáhlo to až do extraligy. V tom se ukázala jejich síla, pro nás to byla škoda. Třeba Tomáš Plekanec v té sérii ukázal velké zkušenosti, vyhrál snad devadesát procent vhazování.

 

Jaké vlastně bylo chytat proti Jaromíru Jágrovi?

Nedal mi za šest zápasů gól, takže to hodnotím úspěšně (smích). Góly ale dali jiní, takže to nedopadlo. Člověk má Jaromíra Jágra nakoukaného, ale připravit se na něj moc nedá, hokej je hra různých situací. Měl hodně rychlou střelu zápěstím. Nejvíc byl nebezpečný v přesilovkách. Když se v útočném pásmu dostal k puku, hrozilo nebezpečí.

Dá se říct, že jste si chytáním proti Jágrovi splnil dětský sen?

Je to tak, s hokejem jsem začal po Naganu, vlastně jsem ho začal hrát právě kvůli Jaromíru Jágrovi. Můžu mu jenom poděkovat. Hrál jsem proti němu poprvé už v předloňské sezóně, takže nějakou nervozitu jsem měl letos už za sebou.

V době, kdy měl národní tým v Přerově soustředění, jste si dokonce zachytal na tréninku reprezentace…

Vzpomínám si na to, bylo to v létě. Nároďák měl v Přerově soustředění, někdo jim vypadl, tak jsem naskočil s nimi. Byl jsem za to rád, byla to příjemná zkušenost. Byli tam hráči z vyšších soutěží, takže skvělý zážitek, ale protože to bylo v létě, člověk asi až takový rozdíl nepocítí.

Vnímáte velké rozdíly mezi extraligou a druhou nejvyšší soutěží?

Extraliga se hraje v jiné dny než Chance liga, takže jsem zápasy sledoval ať už v televizi, nebo osobně na stadionu. Samozřejmě rozdíly tam jsou, ale pořád je to hokej, chytání puků. V extralize na vás kolikrát nejde tolik střel, ale třeba z dvaceti je jich osmnáct opravdu velkých šancí, takže člověk musí být pořád připravený a koncentrovaný. Ale to říkám z pohledu pozorovatele, jestli si to jednou vyzkouším, teprve tehdy budu moci hodnotit.

V minulosti jste se stal nejlepším brankářem juniorské extraligy, v loňské sezóně jste získal ocenění za nejlepšího gólmana Chance ligy. Motivují vás tyto úspěchy do budoucna?

Ještě kdyby mezi tím nebyly takové časové odstupy, bylo by to ještě lepší (smích). Chci se teď porvat o šanci v extralize a věřím tomu, že je to reálné.

Uděláte si v létě čas i na nějakou dovolenou?

Jednu už mám za sebou, byl jsem na dovolené po skončení sezóny. Nyní se ještě ve volnu chystám na čtyři dny do Itálie, ale to bude spíš takový výlet. Nic většího už neplánuji.

 

Zdroj: 
Kometa Brno