„Dobrý, můžeš!“ mávne rukou na rolbaře jeho kolega pod sjezdovkou v lyžařském areálu v Olešnici na Blanensku a rolba se dá pomalu do pohybu až na vršek kopce. Lyžaři mezi sebou mají bezpečné rozestupy a pevně se drží lana za rolbou, kterou tu překřtili na Bizona.

Rolbovláček má kapacitu třicet lyžařů či snowboardistů na jednu jízdu, přičemž nejmenší počet je deset lidí. Každý z nich zaplatí za jízdu za Bizonem 50 korun, tedy stejně jako by zaplatili za jízdu na vleku, který teď ale kvůli vládním protiepidemickým opatřením musí stát.

„V případě velkého zájmu budeme schopni příští týden nasadit druhou rolbu a kapacitu navýšit,“ uvedli na svém webu provozovatelé olešnického skiareálu. „Je to paráda. I když jedna jízda za rolbou stojí padesátikorunu, tak je to pořád lepší než dřepět v tomhle počasí doma. Sice mrzne, ale svítí slunko, je jasno a to občasné fouknutí větru nám určitě nevadí,“ uvedl pro zpravodajský portál BRŇAN Jiří Knobloch z Brněnska.

Ten to měl do Olešnice asi šedesát kilometrů, nicméně v sobotu před polednem byly na rychle se zaplňujícím parkovišti u sjezdovky mezi zhruba třemi desítkami aut vidět i vozy s pražskou, plzeňskou či jihlavskou značkou. „Jen by ještě mohli posypat příjezdovou cestu z Olešnice k areálu, protože je zledovatělá,“ dodal další lyžař, který chtěl zůstat v anonymitě.

Provozovatelé areálu na svém webu upozornili, že rolbovláček je určený pro zkušené lyžaře a není vhodný pro začátečníky. „Děti vozíme od patnácti let výše kvůli bezpečnosti. Po předchozí domluvě s obsluhou se mohou přepravovat i děti mladší. Záleží na lyžařských schopnostech!“ stojí na stránkách ski areálu. Trasa Bizona je navíc kvůli bezpečnosti vymyšlená tak, aby aby nedošlo ke kolizi s lyžaři, kteří jedou dolů.

Podle provozovatelů sjezdovky je vše legální a nic neporušuje vládní nařízení. Odkazují přitom na vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD): „Je to služba, která není vyloženě proti ničemu.“

Lyžaři, kteří se můžou zahřát čajem a třeba párkem v rohlíku u otevřeného výdejního okénka, také musí dodržovat protiepidemická opatření – tedy nosit ochranu dýchacích cest, dodržovat dvoumetrové odstupy a zbytečně se neshlukovat.