Malíř Vojtek slaví 85. narozeniny novou knihou a výstavou

 Výstavu a novou knihu připravil u příležitosti svých 85. narozenin malíř Antonín Vojtek, jehož celoživotní inspirací je jižní Morava. 

  • Foto

    redakce

Obojí dostalo název Hledání lásky k rodnému kraji. Vernisáž obrazů i slavnostní představení knihy se uskuteční 24. ledna v prostorách Městského muzea a galerie Břeclav, oznámila dnes malířova manželka Jitka Vojtková.

Vojtek se narodil 10. ledna 1934 v Horních Bojanovicích, malovat začal v 50. letech, samostatně vystavovat v následující dekádě. Žije a pracuje v Břeclavi. K jeho typickým námětům patří krajina pod Pálavou, lužní lesy, říční zátoky Dyje nebo lednické rybníky. Věnoval se ale také portrétům, aktům a zátiším.

Ve Vojtkově vlastní Galerii 99 v Břeclavi najdou zájemci v lednu a únoru malířovy prvotiny, zejména kresby staré 60 i více let. V Městském muzeu a galerii vystaví Vojtek od 24. ledna své obrazy. Bude to autorova 215. samostatná výstava, její vernisáž je zároveň pojatá jako oslava půlkulatin.

Nová kniha se jmenuje stejně jako výstava. Lidé v ní najdou Vojtkovo výtvarné vyznání v 57 olejomalbách a téměř 140 kresbách. Svými texty přispěly další osobnosti se vztahem k jihomoravské krajině, třeba spisovatel Jan Kostrhun, historik Emil Kordiovský nebo vinařský odborník Miloš Michlovský.