Martin Erat ukončil svoji bohatou hokejovou kariéru

Martin Erat se stal v modrobílém dresu ikonou, nejen pro mladé hráče plnil roli velkého vzoru. V poslední sezóně však už laboroval s nemocnými zády a naskočil až v jejím průběhu. Hlavním důvodem konce je rodina a zdraví.

  • Foto

    Michal Eger

Martin Erat se do extraligy vrátil v roce 2016 po sezóně strávené v ruském Omsku, a rozhodl se dokončit svou kariéru v Česku. Do Komety přišel jako jedna z největších posil společně s Ondřejem Němcem, Martinem Zaťovičem, Markem Kvapilem či Tomášem Vincourem. Už v první sezóně dostal na centr prvního útoku tehdy neznámého dorostence Martina Nečase, kterému byl mentorem a po jeho boku mu pomohl krůček po krůčku růst.

Hned v první sezóně prodělal zranění ruky, které jej na nějaký čas vyřadilo ze hry, nicméně na klíčovou fázi sezóny se vrátil a po boku Jana Hrušky a Marka Kvapila dotáhl Kometu po 51 letech k historickému 12. titulu. V play-off posbíral 8 bodů (4+4) a dočkal se po titulu juniorského mistra světa další velké trofeje.

O rok později hnala Erata kupředu velká touha titul obhájit, což se nakonec povedlo. Už v základní části posbíral skvělých 46 bodů za 12 branek a 34 asistencí, a v play-off se opět zařadil mezi tahouny týmu. Opět po boku Jana Hrušky a také Radima Zohorny vytvořil úderný první útok a celý tým opět dokráčel až na samotný vrchol. V paměti fanoušků zůstane především jeho trefa ze třetího semifinále proti Plzni, kdy krátce před koncem po sólu rozhodl zápas.

Erat se navíc v roce 2017 vrátil po dvou letech do reprezentace, s parťákem z Komety s Ondřejem Němcem byli oba nakonec zkraje roku 2018 nominováni na ZOH v korejském Pchjončchangu, kde Erat byl dokonce kapitánem týmu. Češi byli blízko medaile, ale nakonec skončili čtvrtí.

O rok později Erat kvůli zdravotním problémům naskočil do sezóny až v jejím průběhu, vidina dovršení zlatého hattricku oddálila probíraný konec kariéry. Ten se nakonec bohužel nekonal, protože Kometa v semifinále 2019 padla v šesti zápasech s Libercem. I přes tento fakt nakonec třebíčský rodák ještě nedal hokeji sbohem a opět se k týmu připojil v průběhu poslední sezóny, nicméně tu utnula již v březnu koronavirová pandemie.

Tentokrát už je Eratovo rozhodnutí neměnné. Erat v NHL, kde prošel Nashvillem, Washingtonem či Arizonou, odehrál 881 utkání a získal celkem 545 kanadských bodů (176+379), v roce 2001 získal titul juniorského mistra světa, v roce 2006 získal bronz na ZOH v Turíně a stříbro na MS v Rize, a v roce 2012 na MS ve Stockholmu a Helsinkách bronz. Bohatá kariéra hokejové legendy se uzavírá. V Kometě odehrál celkem 158 utkání s bilancí 38 branek a 92 asistencí.

„Nadešla chvíle pro konec mé hokejové kariéry. Důkladně jsem všechno zvážil a je to definitivní. Důvodem je především rodina a zdraví, které už mi nedovolí dál hrát,“ uzavírá svou kariéru Martin Erat, který se nyní naplno může věnovat své rodině a trénování mládeže, které jej tolik naplňuje.