Masarykova univerzita v Brně v nejbližší době spustí dobročinnou sbírku pro pozůstalé obětí čtvrteční střelby v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Na svém webu také uvedla, že jde o bezprecedentní útok na vysokoškolské půdě, který nemá v ČR obdoby a se kterým se v žádném případě nelze smířit.

Je to šokující tragédie

„Jsme hluboce šokováni informacemi o tragédii, k níž došlo dnes odpoledne 21. prosince na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. … Hluboce soucítíme se zraněnými i blízkými obětí, které v tomto předvánočním období zcela nečekaně a nesmyslně zasáhla tato tragická událost,“ uvedla univerzita.

Rektor vyjádřil pozůstalým soustrast

Soustrast vyjádřil i rektor univerzity Martin Bareš. „Vyjadřuji upřímnou soustrast pozůstalým po tragické střelbě … Můj smutek je o to hlubší, že tento čin se stal v době, kdy se všichni těšíme na setkávání s těmi nejbližšími, v době Vánoc,“ uvedl na sociální síti X Bareš.

Pietní místo je u filozofické fakulty i Husy na provázku

Před budovou Filosofické fakulty Masarykovy univerzity v ulici Arne Nováka je u hlavního vstupu pietní místo, kde hoří desítky zapálených svíček. Přicházejí studenti i širší veřejnost, jednotlivci i v malých skupinách, v tichosti zapalují přichystané svíčky. Na místě jsou i nápisy vyjadřující solidaritu s oběťmi i pozůstalými. Pietní místo je i v brněnském Divadle Husa na provázku.

Nejméně 15 mrtvých 24 zraněných

Střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) v Praze si vyžádala nejméně 15 mrtvých a 24 zraněných. Počet obětí ve čtvrtek vpodvečer aktualizoval policejní prezident Martin Vondrášek. Totožnost střelce zatím policie nepotvrdila, utrpěl devastující poranění. Pracuje s verzí, že jde o člověka hledaného kvůli úmrtí na Kladensku.