Lidé se na radnici Brno-střed mohou prokázat aplikací eDoklady na dalším pracovišti. S občanským průkazem v mobilu lze vyrazit na Matriční úřad, kde elektronické občanky přijímají téměř o čtvrt roku dříve, než ukládá zákon. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informoval mluvčí radnice Brna-středu Michal Šťastný.

Elektronické doklady začali uznávat už v lednu

Úřad nejlidnatější městské části moravské metropole začal elektronické občanky poprvé akceptovat koncem ledna. Tehdy digitalizované průkazy s takřka ročním předstihem než vyžaduje zákon, zavedl na Miniúřadu. V dubnu se pak přidal Matriční úřad, který lidé najdou na adrese Nádražní 4. Matriky mají podle časového harmonogramu Digitální a informační agentury přijímat aplikaci eDoklady od 1. července.

Služba funguje bez problémů, říká radní

Podle radní Brna-středu Jiřiny Fischerové (ANO) se radnici osvědčilo, že dobrovolně a v předstihu přistoupila k projektu eDoklady. „Služba funguje bez potíží a lidé si ji postupně osvojují. Není proto důvod, abychom elektronické doklady nerozšířili na dalších odborech. Nyní je možné se prokázat občanským průkazem v mobilu na Matričním úřadě, kde si návštěvníci vyřizují veškeré potřebné náležitosti k sňatkům, registrovanému partnerství či rodnému listu,“ řekla Fischerová, do jejíž gesce spadají občanské záležitosti a matrika.

Lidé mohou předkládat i plastové doklady

K ověření občanského průkazu v mobilu slouží webová aplikace, s jejíž pomocí si úředníci ověřují předložený doklad. Nadále platí, že příchozí mají možnost využívat i standardní plastovou občanku. Na příchod nové legislativy, která je spojená se zaváděním elektronických dokladů, připravuje úřad městské části postupně i další pracoviště. Občanské průkazy v mobilu budou územní samosprávné celky povinně̌ uznávat od 1. ledna příštího roku.

Jak a pro které městské části funguje matriční úřad

Matriční úřad se člení na dvě oddělení: matrika a zvláštní matrika. Oddělení matrika vede matriční knihy narození, manželství a úmrtí z celého území statutárního města Brna přibližně od roku 1900 do konce roku 2002. Od 1. ledna 2003 až dosud vede matriční knihy narození, manželství a úmrtí pro matriční obvod Brno-střed, tedy pro území městských částí Brno-střed, Bohunice, Starý Lískovec, Nový Lískovec, Kohoutovice a Bosonohy. Vede také knihy registrovaného partnerství. Zvláštní matrika je jediná v tuzemsku a vede matriční knihy narození, manželství, registrovaného partnerství a úmrtí, do kterých se zapisují matriční události všech občanů ČR, které se staly v cizině.