Studenti Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně zahájili sérii benefičních akcí, prostřednictvím které chtějí vybrat peníze na památník dárcům těl a rozšířit povědomí o dárcovství. Pietní místo pro uctění těch, kteří se rozhodli darovat své tělo pro výukové a výzkumné účely, má vzniknout na Ústředním hřbitově v Brně. Cílová částka sbírky je milion korun, dárci zatím přispěli přes 90.000 Kč, uvedl lékařskou fakultu Václav Tesař.

První z akcí byl páteční benefiční koncert houslisty Josefa Špačka na Komenského náměstí v Brně. „Koncert se vydařil, kapacitu Červeného kostela se nám podařilo zaplnit do posledního místa. Vystupující se nenechali rozhodit ani nečekaným výpadkem proudu. Vybrané peníze teprve počítáme. Spolek mediků dále připravuje například piknik pro studenty a veřejnost nebo už tradiční dušičkovou pietu za dárce těl,“ sdělil Tesař.

S myšlenkou na vybudování památníku dárcům těl přišel přednosta anatomického ústavu fakulty Marek Joukal

První peníze začaly na transparentní účet přicházet před dvěma lety. „Anatomie je pro studium medicíny naprostý základ. A i když studenti mají k dispozici detailní plastové modely, podrobné anatomické atlasy i moderní simulační technologie, o nichž se mohlo mé generaci jen zdát, nic z toho nenahradí práci se skutečným lidským tělem,“ uvedl Joukal. Dodal, že těla dárců vedle výuky studentů využívají také k novým léčebným postupům.

Lékařská fakulta má vlastní program dárcovství těl

Ročně se anatomickému ústavu přihlásí kolem stovky dárců, s nimiž ústav sepíše smlouvu. Poté, co tělo zesnulého poslouží studijním účelům, je na náklady školy zpopelněno a prach rozptýlen na rozptylové loučce. „Dobře si uvědomujeme, jak ušlechtilý čin darování těla je, i to, že každý z dárců má svůj příběh. Proto mi přijde rozptýlení pozůstatků příliš anonymní a chceme dárcům vyjádřit respekt také zbudováním památníku, k němuž by pozůstalí mohli přicházet vzpomenout na své blízké,“ dodal Joukal.

Podle něj je zájem o dárcovství značný a nerozhoduje věk. Věnovat své tělo po smrti vědě chtějí i mladí lidé, kteří si jsou vědomi, že je stále spousta nevyléčitelných nemocí a budoucím lékařům pomohou ve studiu. Brněnská lékařská fakulta má aktuálně 1900 dárcovských smluv.