Historické období mezi 8. a 13. stoletím se v islámu označuje jako zlatý věk. Zatímco Evropa procházela temným středověkem, bojovala proti různým nájezdům a teprve se v ní ustalovaly budoucí národy, na Dálném východě probíhal vědecký, ekonomický a kulturní rozkvět.

„Mezi lety 980 a 1037 zde žil slavný učenec Avicenna, jehož dílo kromě filozofie a medicíny obsahuje spisy o astronomii, alchymii, geografii a geologii, psychologii, teologii, logice, matematice, fyzice a poezii,“ vypočítala v tiskové zprávě mluvčí divadla Kateřina Vižďová.

Avicenna byl dvorním lékařem vládce a dodnes je označován za duchovního otce moderní medicíny. Navazoval na učení Hippokratovo, Aristotelovo i Galénovo a jeho nejznámější spis Kánon medicíny (1030) byl nejdůležitějším pramenem o lékařství až do začátku 17. století.

A právě za touto nepřehlédnutelnou historickou postavou se vydává i mladičký sirotek Rob Cole, který touží po co nejpřesnějším vzdělání v oblasti medicíny. Vydá se na dlouhou pouť z Anglie do perského Isfahánu, kde lze takového vzdělání dosáhnout, cestou se ovšem musí vzdát své víry a vydávat se za žida, aby mu studium umožnili. Vedle vzdělání je mu ale nakonec odměnou i setkání s životní láskou Mary Cullenovou.

Příběh napsal Američan Noah Gordon. Bestseller vyšel v roce 1987, v českém jazyce je známý jako Ranhojič a stojí na začátku románové trilogie o lékařské dynastii Coleových, která pokračuje romány Šaman (1992) a Lékařka (1995). Do širšího povědomí se dostal i díky německému filmu Philippa Stölzla z roku 2013, kde hrál roli islámského lékaře Ben Kingsley.

Kniha se stala inspirací pro španělské autory, kteří v roce 2018 uvedli v divadle Nuevo Apolo v Madridu premiéru muzikálu El Médico. Nápad zpracovat tuto látku pro hudební divadlo vznikl v hlavě hudebního skladatele Ivána Macíase, který spolu s producentem Pablo Martínezem kontaktoval Michaela Gordona, syna a agenta spisovatele.

Ten byl po poslechu několika prvních hudebních ukázek natolik nadšený, že se rozhodl autory spojit s otcem. I toho Macíasova hudba okamžitě přesvědčila, a proto povolil román do muzikálové podoby zpracovat. Muzikál se stal ve Španělsku okamžitě veleúspěšným titulem.

Macías byl v lednu v Brně hostem na slavnostní světové premiéře muzikálu Sněhurka a já. „A po této návštěvě padlo definitivní rozhodnutí, že českou premiéru muzikálu Medicus uvede právě naše divadlo v režii Stanislava Moši,“ upřesnila Vižďová.

V hlavní roli se můžou diváci těšit na Libora Matouše v alternaci s Richardem Pekárkem. Jeho osudovou ženu si zahrají Kristýna Daňhelová nebo Esther Mertová, prvního učitele, bradýře Crofta se vystřídá Stanislav Slovák s Jakubem Uličníkem, v postavě perského mudrce se budou střídat Ladislav Kolář a Igor Ondříček a v roli Šáha uvidíte Aleše Slaninu v alternaci s Dušanem Vitázkem.

Romantický, napínavý a dechberoucí příběh, kterým chce divadlo mimo jiné i poděkovat všem, kteří v posledních těžkých letech pečují o tělo i duši celé společnosti, bude mít premiéru na Hudební scéně v sobotu 22. října.