V červenci si jihomoravská metropole připomene 200. výročí narození opata augustiniánů. A Moravské zemské muzeum vydalo k tomuto výročí limitované množství unikátních pamětních bankovek s portrétem rodáka z Hynčic Gregora Johanna Mendela s nominální hodnotou nula euro.

„Bankovky jsou ze stoprocentního bavlněného papíru, který se používá při výrobě skutečných eurobankovek. Obsahují také některé ochranné prvky jako hologram či mikrotisk. Díky speciálnímu sériovému číslu je každý kus unikátem,“ vysvětlila v tiskové zprávě Barbora Onderková z MZM.

Pamětní bankovku si lze pořídit za 200 korun na pokladně muzea v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu. Za hranicemi se přitom podobné pamětní eurobankovky objevují už často a stávají se vyhledávaným artiklem sběratelů.

„Věříme, že tímto počinem potěšíme i sběratele v Česku a že i pro běžné návštěvníky může být bankovka pěkným suvenýrem. Třeba pro ty, kdo zavítají do našeho interaktivního centra Mendelianum, kde se mohou přitažlivým způsobem seznámit s prací, ale i životem Mendela z různých pohledů,“ uvedl generální ředitel MZM Jiří Mitáček.

Muzeum podle něj uchovává ve svých sbírkách poměrně rozsáhlý fond zakladatele genetiky včetně vzácných rukopisů. Mendelianum MZM v areálu Biskupského dvora na Zelném trhu navíc sídlí v autentických prostorách Hospodářské společnosti, v níž opat a všestranný vědec v jedné osobě 30 let aktivně působil, a kde také v roce 1865 poprvé zveřejnil výsledky svých pokusů s hybridy rostlin.

Expozice, ve které se každý může stát vědcem, představuje osobnost a dílo G. J. Mendela a také souvislosti s dnešní genetikou, molekulární biologií a dalšími obory. Jedinečné jsou několikametrové modely DNA a genové exprese doplněné 3D animacemi, které umožňují návštěvníkům aktivní vstup do buňky.

Na Biskupském dvoře pak zájemci najdou také první z informačních panelů poznávací stezky, kterou Moravské zemské muzeum nedávno zpřístupnilo veřejnosti. Stezka je provede Brnem po stopách otce genetiky a místech spojených s jeho prací i životem.