Radní dnes doporučili zastupitelům zahájit proces pořízení změny územního plánu města Brna zkráceným postupem. Změna se týká lokality Na Kaménkách včetně komunikace Černovická, budoucí mimoúrovňové křižovatky „Průmyslová“ na trase velkého městského okruhu a okolních ploch.

„Změny územního plánu se v Brně dlouho nerealizovaly. Je to jedna z příčin současného deficitu na bytovém trhu. Proto jsme se rozhodli přistoupit proaktivně ke změně územního plánu v černovických Kaménkách, a to ve zrychleném režimu, tak aby se s plánovanou výstavbou nečekalo až na nový územní plán,“ vysvětlil radní pro oblast územního plánování Filip Chvátal.

Na řešení podoby lokality „Na Kaménkách“ město vyhlásilo v únoru 2017 urbanistickou soutěž, v níž zvítězil návrh ateliéru Kuby a Pilaře. Město se následně muselo vypořádat s tím, jak výsledky urbanistické studie promítnout do územní studie, a následně do návrhu změny územního plánu.

Z toho důvodu se již uskutečnila řada jednání s městskou částí i veřejné setkání s občany spojené s prezentací výsledků územní studie. „S městskou částí zůstáváme v intenzivním kontaktu i nadále. Cílem je dospět k takovému řešení, které bude zároveň efektivní a pro všechny strany přijatelné. Z hlediska své velikosti totiž může tato změna územního plánu, pokud ji realizujeme, značně ovlivnit stav bytového trhu,“ doplnil radní Chvátal Chvátal.

Podle záměru, který v lednu schválili radní, by se nezastavěná lokalita „Na Kaménkách“ do deseti let měla změnit v nový domov tisíců lidí. Vznikne tu cca 1900 bytů. Zhruba 800 z nich by vlastnilo statutární město Brno. Z těchto městských bytů by 60 mělo sloužit pro sociální bydlení, 200 by mělo být pro seniory, 100 bytů bude startovacích pro mladé rodiny, 60 bezbariérových a 380 má sloužit jako družstevních.

Koncepci družstevního bydlení město schválilo koncem minulého roku. Městu se přihlásilo více než 700 zájemců. Musí splnit podmínky jako věk do 36 let nebo měsíční příjem jednotlivce či páru od 35.000 do 50.000 korun čistého měsíčně, také nesmí vlastnit nemovitost. Město s nimi založí družstvo, které si vezme hypotéku a za ni se postaví domy na pozemcích města. Zájemci musejí dát podle velikosti bytu předem 400.000 až 700.000 korun, zbytek doplatí v měsíčních splátkách. Po splacení město z družstva vystoupí a byty připadnou lidem. Brno vlastní zhruba 29.000 bytů. Tvoří 15 procent z celkového bytového fondu v Brně, zbytek je v soukromém vlastnictví.