„S pandemií se potýkáme déle než rok, ale centrální státní aparát stále nefunguje. Důkazem je absolutně nezvládnutý režim testování žáků ve školách," říká brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS). Nabídka se týká základních škol zřizovaných Brnem nebo městskými částmi, celkově tedy 31.411 žáků na obou stupních. "Doposud dodávané testy jsou velmi málo průkazné, nyní jsme navíc v situaci, kdy docházejí. Povinnost zajistit testování však školám nikdo neodejmul. Opět se na stát nemůžeme spolehnout a musíme být aktivní. Proto jsme vyčlenili finanční prostředky na nákup PCR testů. O pomoc jsme požádali ty městské společnosti, které nebyly zasaženy následky pandemických restrikcí, a jsem ráda, že nám SAKO Brno a Teplárny Brno chtějí vyjít vstříc," uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Bude-li mít vedení školy o PCR testování žáků zájem, dostane na každého testovaného příspěvek 100 korun, 50 korun z rozpočtu města a 25 korun od každé ze zapojených městských společností. Město počítalo s možností, že od příštího týdne začne plnohodnotná výuka, v tom případě by celkové náklady na testování ve všech školách byly 28 milionů korun. Podle aktuálního prohlášení vlády budou ale druhé stupně nastupovat do škol později a v rotačním režimu, vždy týden ve škole a týden doma. Náklady by tak měly být nižší. PCR test stačí díky jeho citlivosti provádět pouze jednou za týden.

"Jedná se o testování formou samoodběru ze slin, což zvládne i malé dítě na prvním stupni. Výsledky by měly být vždy známy v řádu hodin, záleží na kapacitě laboratoří. Využít lze různé postupy: buď individuální s platností standardního PCR testu, nebo hromadné až u 24 osob, kdy je ovšem v případě pozitivního nálezu nutné celou skupinu individuálně přetestovat," dodal náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Školy by si PCR testování zajišťovaly samostatně a až do schválení příspěvku brněnským zastupitelstvem by je platily z vlastního rozpočtu, příspěvek musí schválit i představenstva obou městských firem. Některé brněnské školy už metodu PCR testování vyzkoušely.