Obyvatelům některých obecních bytů ve správě městské části Brno-Vinohrady vzroste nájemné. Snahou radnice je sjednotit ceny nájmů a zároveň získat peníze na údržbu i rekonstrukci bytového fondu. V tiskové zprávě to dnes uvedla starostka Vinohrad Jitka Ivičičová (KDU-ČSL). Navrhovaná nová sazba činí 109 korun za metr čtvereční a měsíc, dosud to bylo u většiny bytů 43 korun.

Městská část pečuje téměř o 1100 bytů. Od roku 2017 se pronájem řídí celoměstskými pravidly, které schválilo brněnské zastupitelstvo, do té doby však podmínky stanovila městská část sama. Důsledkem toho existuje u obecních bytů na Vinohradech osm typů nájemních smluv a 47 sazeb nájemného.

„Část nájemců má nové smlouvy uzavřené po roce 2017, kde je dosavadní nájem 109 korun, případně 122 korun u bytů po rekonstrukci. Těchto obyvatel se zdražení netýká,“ uvedla Ivičičová. U smluv uzavřených do roku 2017 ale městská část nájemné průběžně nevalorizovala a sazby se nejčastěji pohybují kolem 43 korun. Nájemci stejných bytů tak platí výrazně méně. „Je běžné, že ve stejném domě platí jeden člověk za typický byt 3+1 nájemné 2849 korun, zatímco jeho soused za stejně velký byt ekonomické nájemné 7160 korun,“ doplnila starostka.

Podle radnice není udržitelné, aby tahouny financování celého bytového hospodářství byli lidé se smlouvami uzavřenými po roce 2017 a senioři či handicapovaní z bytů zvláštního určení. Tam činí měsíční nájem 85 korun za metr čtvereční a současné úpravy se jich netýkají. Radní městské části jako nejspravedlivější vyhodnotili navrhnout všem nájemcům v běžných bytech stejné smlouvy a sjednotit podmínky. Na případné dotazy budou odpovídat na středečním veřejném setkání.

Vedle narovnání cen je snahou získat více peněz na správu a údržbu bytů i jejich rekonstrukci. Ekonomické nájemné přitom podle starostky zachovává sociální aspekt dostupného obecního bydlení. Tržní nájemné znalec v uvedeném 3+1 odhadl na 15.700 korun. „Podle nové ceny bude náš největší pětipokojový byt stát 10.000 korun. V porovnání s tržním nájmem je to nesrovnatelné,“ míní.