Městská společnost SAKO odstartovala provoz výkonného drtiče odpadu
Foto:
SAKO Brno
Už od minulého týdne funguje v Brně velkokapacitní drtič odpadu, který dokáže podrtit až 25 tun odpadu za hodinu. Moderní drtič dánské firmy METSO byl po měsíci montáže a zkušebního provozu usazen spolu s novým dopravníkem.
Celková investice do projektu nového drtiče je ve výši 23 mil. Kč, jedná se o největší investici společnosti SAKO Brno v tomto roce. „Nový drtič je dalším prvkem postupné modernizace odpadového hospodářství v Brně. Zásadním úkolem městské společnosti SAKO je předcházet skládkování odpadu, a to možná tím nejšetrnějším možným způsobem. Odpad je cennou surovinou, kterou i díky novému drtiči dokážeme efektivně a ekologicky přeměnit na teplo či elektřinu,“ uvedl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).
„S novým drtičem budeme schopni odpad zpracovávat téměř třikrát rychleji než doposud,“ uvedl předseda představenstva SAKO Brno Filip Leder. Kromě běžného komunálního odpadu si jeho nože poradí s odolnými materiály, velkými pařezy, i například železničními pražci, které díky tomu nemusí končit na skládkách.
„Jeho chod bude méně náročnější na údržbu a spotřebu energie než předchozí typ a nedojde k žádnému zvýšení hlučnosti provozu“ doplnil Leder.
Drtičem bude procházet nejen velkoobjemový nerecyklovatelný směsný odpad, ale především odpad ze sběrných středisek odpadu, určený pro výrobu elektřiny a tepla v rámci ZEVO (Zařízení na energetické využívání odpadu).
SAKO Brno tak reaguje na situaci, kdy každým rokem přibývá množství objemného odpadu na sběrných střediscích. Zatímco v roce 2012 bylo ze sběrných středisek svezeno 7 tis. tun odpadu, v loňském roce výše dosáhla až 13 tis. tun objemného odpadu. Město Brno je unikátní v počtu sběrných středisek dostupných pro občany, celkem jich funguje 37 a další tři jsou ve výstavbě, například na ulici Sochorova v brněnských Žabovřeskách.
NEJČTENĚJŠÍ
Exkluzivně pro Brňana
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
- Cena vody se v Brně příští rok zvýší o 2,45 Kč, me…
- Aplikace Záchranka na jižní Moravě nově nabízí psy…
- Brno plánuje rekonstrukci části Denisových sadů za…
- Havrany nad Riviérou v Brně letos pohlídá Havraní …
- V Brně dnes začíná čtyřdenní cestovatelský veletrh…
- Městské části v Brně chtějí vlastní kroje, město n…
- Policisté v Brně dopadli zloděje tramvajových kabe…
- Po 60 letech se vrátí do krypty ostatky Jindřicha …
- Kateřinská jeskyně odkryla další tajemství, tentok…
- Ústavní soud: Lužní lesy na soutoku Moravy a Dyje …
Přinášíme vám aktuální události z Brna a okolí. Přehledné zpravodajství, krimi, sport, kulturu a veřejné dění v Brně – denně pro vás vybíráme ty nejdůležitější zprávy z našeho města. Chybí vám tu něco? Napište nám.


