Komorní dramatizaci slavného „románu jazzového věku“ Velký Gatsby připravuje Městské divadlo Brno. Příběh Francise Scotta Fitzgeralda, který nabízí střízlivý pohled na mýtus amerického snu, už získal různé filmové i divadelní podoby, včetně operní nebo baletní. Před deseti lety zájem o Velkého Gatsbyho oživil velkofilm s Leonardem di Capriem. Divadelníci však jdou vlastní cestou, neslibují výpravný spektákl nebo společenskou fresku, soustředí se spíše na sny, iluze a vztahy několika hlavních postav.

„Neinspirujeme se žádným filmem, scénář vychází hodně přímo z knihy,“ řekl dnes novinářům režisér Petr Gazdík. Městské divadlo si vybralo dramatizaci Američana Simona Levyho, poprvé uvedenou v Minnesotě v roce 2006 a schválenou Fitzgeraldovou pozůstalostní agenturou. V Česku se dosud nehrála, Velký Gatsby se na repertoár divadel dostával v jiných úpravách.

Ačkoliv Fitzgerald začal psát Velkého Gatsbyho před 100 lety, zůstává podle divadelníků živou a inspirující látkou. Je to patrné třeba i z debat a otázek herců na zkouškách. „Je to jedna z inscenací, nad kterými více diskutujeme,“ uvedl Gazdík.

Herci a herečky na jeviště vstupují v realistických dobových kostýmech, scéna je však spíše abstraktní

„Snažili jsme se vytvořit svým způsobem velkolepý prostor, i když to, co hrajeme, je spíše komorního charakteru,“ popsal režisér. Hudbu složil Lukáš Janota, představitel titulní role. Využil některé dobové motivy, třeba od George Gershwina, zbytek dopsal a nahrál s početným orchestrem.

Spolu s Janotou v inscenaci účinkují například Jan Brožek jako Nick Carraway, vypravěč příběhu, a Kristýna Daňhelová jako Gatsbyho dávná láska Daisy Buchananová. Premiéra bude 4. listopadu na Činoherní scéně Městského divadla.

Velký Gatsby je dnes patrně Fitzgeraldovou nejslavnější knihou, ačkoliv jej dobová kritika nepřijala vlídně

Hlavního hrdinu popsal autor jako bohatého muže s tajemnou minulostí. „Jeho osud zhustil do oslnivé zkratky, jejíž jedinou hnací silou je bezmezná, okouzlující a, jak se trpce ukáže, i nesmyslná láska,“ popsal dramaturg Jiří Záviš.

Román kromě příběhu samotného Gatsbyho zachycuje obyvatele Long Islandu 20. let i s jejich bohémským způsobem života. Z pohledu středostavovského mladíka Carrawaye předvádí povrchnost mladé generace zbohatlíků, kouzlo peněz a omamný pocit bohatství.