V brněnském Technologickém parku se podařilo zachovat několik desítek stromů, které běžný dendrologický průzkum určil k vykácení. Město se prostřednictvím Technologického parku spojilo s místním startupem Arbo Technologies, jehož metoda ukázala, že z šedesátky stromů mohou zůstat všechny až na čtyři. Úspěšnou spoluprací se mohou inspirovat i další městské firmy či městské části, uvedla v tiskové zprávě Radka Loukotová z brněnského magistrátu.

Městská laboratoř stavěná na inovace a experimenty

„Městské společnosti s ohledem na to, že jsou součástí veřejné sféry a hospodaří s penězi daňových poplatníků, jsou k testování neověřených postupů zdrženlivé. V tomto případě ale hraje roli i to, že Technologický park funguje jako taková naše městská laboratoř a na inovace a experimenty je přímo stavěná. Teď už prověřený postup mohou bez obav využívat i další společnosti, a v širším kontextu se ukázalo, že takováto inovativní spolupráce mezi veřejným a soukromým sektorem je možná,“ řekl tajemník brněnského magistrátu Oliver Pospíšil.

Pečují o zeleň na základě vyhodnocení dat

Firma Arbo Technologies pečuje o zeleň na základě vyhodnocování dat. Používá k tomu metodu Adbian, která analyzuje stabilitu stromů. Metoda vychází z poznatků aplikované biomechaniky a částečně využívá umělou inteligenci. Na základě datových analýz lze určit, které dřeviny je třeba vykácet a které mohou zůstat.

Skenují stromy speciální aplikací

Zdraví stromů vyhodnocuje speciální aplikace. Přes ni výzkumník naskenuje kmen, poté je možné vytvořit 3D model sledovaného stromu a detailně posoudit jeho stav. Skenování kmenů se dělá opakovaně. „Pořízená data jsou tak přesnější než při tradičním dendrologickém výzkumu. Ukázalo se to i v Technologickém parku, kde zůstaly zachovány vzrostlé stromy, které zabraňují přehřívání a poskytují jeho návštěvníkům dostatek stínu a pohodlí například pro pikniky. Samotná společnost ušetřila náklady za kácení stromů a ověřila si, jak pečovat o zeleň,“ dodala Loukotová.

Řešení ocenilo ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, spolupráci startupu a městské společnosti i péči o životní prostředí ve své soutěži ocenilo ministerstvo vnitra. Brno uspělo v kategorii, která se zaměřuje na řešení přínosné přímo pro občana.