Mikulovští hasiči mají nové sousedy. Od prosince začala v jejich bezprostřední blízkosti fungovat výjezdová základna Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje. Náklady na výstavbu vyšly na 84,2 milionu korun, vybavení interiéru stálo 2,8 milionu korun. Dnes bylo výjezdové stanoviště slavnostně otevřeno. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informoval hejtmanův mluvčí Petr Holeček.

„Záchranáři získali odpovídající pracovní podmínky pro případný zásah. Původní, nevyhovující základnu nahradila nová, na strategickém místě. Usnadní to koordinaci obou složek integrovaného záchranného systému,“ řekl hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL).

Loni kraj otevřel nové základny v Boskovicích, Slavkově a Bučovicích. Letos se zprovozní další – v Kyjově a Veselí nad Moravou

Moderní budova i její poloha přinesly jednoznačné zkvalitnění podmínek pro práci záchranářů. „Výhodou je především to, že už nejsme v pronájmu, také výjezd na hlavní cestu bude rychlý a přímý. Určitě jsme rádi za velkorysé prostory, které nám chyběly, větší garáž pro sanitky, dostatek skladových prostor, lepší hygienické zázemí či možnost parkování pro zaměstnance,“ dodala ředitelka jihomoravské záchranky Hana Albrechtová.

Mikulovskou výjezdovou základnu pro zdravotnickou záchrannou službu stejně jako ostatní nově vybudované nechal kraj postavit v plusovém energetickém standardu s využitím dvou fotovoltaických elektráren, z nichž první svým výkonem zásobuje běžný provoz základny a druhá pohání tepelná čerpadla využívající teplo z hlubinných vrtů, které efektivně vyrábí teplo k vytápění a teplou vodu pro potřeby výjezdové základny. Tento systém má i reverzní funkci se schopností budovu výjezdové stanice v létě chladit.

Kraj takto staví nízkoenergetické budovy, počítá s ušetřením na energiích okolo 80 %

V objektu jsou v přízemí umístěny dvě stání sanitních vozidel, dezinfekční box, sklady zdravotnického materiálu, prádla, infekčního odpadu a komunálního tříděného odpadu. V podlaží se nachází pobytové prostory posádek se šatnami a hygienickým zázemím. Hlavní budovu doplňují zpevněné plochy s parkovacími stáními pro osobní automobily a přístřešky pro náhradní zdroj, úschovnu motocyklů, sanitky a tříděný odpad v kontejnerech.

„Náklady na stavbu jsou pokryté z úvěru Evropské investiční banky. Potěšující je i skutečnost, že očekáváme dotaci z fondu EU ve výši 43,78 milionu korun, a to nám pokryje polovinu nákladů,“ uzavřel náměstek hejtmana pro místní rozvoj Jan Zámečník (KDU-ČSL).