Projekt milostivé léto, který má lidem pomoci zbavit se části exekucí například z dluhů u veřejné správy, na jihu Moravy zatím využily desítky lidí. Přesný údaj není možné zjistit, žádná z institucí nemá týden před koncem akce aktuální data za kraj k dispozici. Nejvíce zájemců o oddlužení je v Brně, v dalších městech jde spíš o jednotlivé případy, řekli ČTK zástupci radnic a dluhových poraden.

Krajský úřad informaci o milostivém létě šířil do měst a obcí s rozšířenou působností, zpětné údaje k němu ale neputují. Nejpřesnější údaje bude mít k dispozici Exekutorská komora České republiky, ta je ale zatím průběžně nevyhodnocuje. „Teprve po skončení akce budou mít soudní exekutoři k dispozici data. Zhruba v březnu půjdeme s konkrétními čísly na ministerstvo spravedlnosti a budeme akci vyhodnocovat,“ uvedla mluvčí komory Eva Rajlichová.

Z informací z jednotlivých radnic, které ČTK oslovila, vyplývá, že nejvíce dlužníků zatím využilo akci milostivé léto v Brně. „Milostivé léto v rámci Magistrátu města Brna (MMB) se týká asi 8800 pohledávek. K dnešnímu dni eviduje Odbor rozpočtu a financování MMB 46 dlužníků, kteří využili milostivého léta, a exekuce proti nim vedená byla ukončena ve smyslu tohoto institutu. Od některých exekutorů nemáme zpětnou vazbu, tudíž toto číslo nemusí být konečné,“ uvedl mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Dopravní podnik města Brna vyčíslil, že akce milostivé léto se vztahuje na 5000 jeho dlužníků, celkem mají zaplatit 60 milionů korun. „Dosud se zapojilo 110 lidí, kteří zaplatili celkem 237.000 korun. Na jaro připravujeme vlastní akci, kterou oslovíme další osoby, které u nás mají dluhy a nebyly do milostivého léta zahrnuty,“ uvedla mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.

V Blansku se touto problematikou zabývá poradna Oblastní charity Blansko. „Celkem institut milostivého léta využilo šest ze 20 klientů z Blanska, Boskovic a okolí, kteří nás ohledně milostivého léta oslovili. Důvodem nevyužití u ostatních klientů byl nedostatek financí na úhradu jistiny nebo dluhy nevztahující se na tento institut,“ uvedla Hana Přikrylová, sociální pracovnice Charitní poradny. Přínos akce je ale podle ní i ten, že někteří klienti poradny začali díky milostivému létu řešit svou problémovou situaci například insolvencí.

Řada lidí se o možnosti využít milostivého léta zajímala také v Břeclavi. „Lidí přišlo hodně, ale většina se už nevrátila, protože neměli ani na splacení jistiny. Pozitivní dopad v dluhové poradně ale byl ten, že přivedla lidi, kterým pomohli jejich situaci vyřešit jiným způsobem,“ uvedla mluvčí břeclavské radnice Jana Pelcová.

Ve Znojmě údaj o počtu dlužníků, kteří využili akce milostivé léto, nemají. „Obracejí se přímo na svého exekutora a řeší to přímo s ním,“ uvedla mluvčí radnice Soňa Bystřická. Obecně je počet dlužníků těžko vyčíslitelný, protože jeden člověk může mít u města několik různých dluhů, uvedl Michal Kočí z vyškovského městského úřadu. „Každopádně víme, že milostivého léta zatím využili tři dlužníci, platba dosud přišla pouze od jednoho z nich, u dalších dvou máme pouze usnesení,“ dodal Kočí.

Milostivé léto se týká lidí s exekucemi na dluh u dopravních podniků, zdravotních pojišťoven, radnic, technických služeb či státních a polostátních firem, jako je ČEZ. Pokud ve lhůtě od 28. října do 28. ledna dlužníci splatí původní dlužnou částku neboli jistinu a odměnu 908 korun exekutorovi, úroky, penále a další platby se jim odpustí. Nesmějí být ale v insolvenci.