Tři desítky milovníků vojenské historie dnes k připomínce konce války vyrazily z Hrušek na Břeclavsku na třídenní pouť jihem Moravy. Čeká je 90 kilometrů dlouhá cesta v sedlech koní a v dobové vojenské technice. Účastníci akce zopakují cestu Rudé armády a jejích spojenců po jižní Moravě, řekl Ivan Vystrčil ze spolku Acaballado.

Akci zahájili v Hruškách na Břeclavsku

Akci účastníci zahájili dopoledne v Hruškách na Břeclavsku, následují Moravský Žižkov, Morkůvky a další. V obcích, jimiž bude konvoj projíždět, tým uspořádá bitevní scénky, v nichž budou moci diváci sledovat, jak wehrmacht ustupuje před spojeneckými vojsky tvořenými Rudou armádou, rumunským vojskem a Čechoslováky bojujícími za svoji vlast.

Jedou i jezdci na koních v dobových uniformách

„Chceme zopakovat cestu Rudé armády a jejích spojenců po jižní Moravě a připomenout také to, že armády používaly i koně a že koně umírali na bojišti spolu se svými jezdci. Poputujeme přes Moravský Písek následně přes Morkůvky, kde mají svůj památník nejen padlí vojáci, ale kde neschází ani pomník padlým koním,“ uvedl Vystrčil. Tažení se tak účastní i 12 jezdců na koních v dobových vojenských kostýmech.

Dorazil i válečný veterán

Do Hrušek dnes dorazil i téměř pětadevadesátiletý Ján Novenko, který tehdy s Rudou armádou jihem Moravy projel. Nebylo mu v té době ani 16 let. „Já jsem překládal. Různě mě vodili, téměř jsem nespal, nebylo to jednoduché. Jezdil jsem na koni i na autě,“ řekl Novenko. Uměl maďarsky, obstojně také rusky a německy. „Před Brnem byla velká tanková bitva, i tam jsem byl, překládal jsem,“ popsal.

Cesta vyvrcholí na Ústředním hřbitově

Projekt vznikl k letošnímu 79. výročí konce druhé světové války. Cesta vyvrcholí ve středu 8. května ve 14:00 slavnostním nástupem ve vojenských uniformách a pietní chvílí na čestném pohřebišti Ústředního hřbitova Brno. Účastníci tažení si tak položením kytic připomenou hrdiny padlé při osvobozování Československa.

Ustupující Němci bránili přístup do Bavorska

Události z jara 1945 patří k nejvýznamnějším milníkům novodobé historie. Armády Sovětského svazu, rumunského království a československého sboru tehdy na jihu Moravy sváděly boje se zbytky německé a maďarské armády. Ustupující jednotky se snažily zabránit osvoboditelům v přístupu do Bavorska.