Spor se společnostmi vlastněnými Alexandrou Pliskovou, který se týká třeba užívání prodejních stánků pod brněnským hlavním nádražím, vyřeší město mimosoudním narovnáním. Dohodu schválili zastupitelé. Otevře cestu třeba pro budoucí rekonstrukci druhé části podchodu pod nádražím, uvedla primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Zaplatí téměř pět milionů za užívání podchodu

Účelem dohody je trvale a komplexně vypořádat právní vztahy a soudní spory v lokalitě hlavního nádraží a ulic Benešova, Pohořelec a Josefská. Zahrnuje třeba to, že společnost Pliska Interactive Services Consulting k poslednímu únoru vyklidila prodejní jednotku pod nádražím. Také městu zaplatí 4,9 milionu korun za užívání části podchodu bez právního důvodu.

V Josefské ulici prodají firmám pozemky

„Co se týče Benešovy ulice, vezme společnost Pliska zpět žaloby o zaplacení 1,3 milionu korun vůči městu. U Pohořelce vezme společnost 1. brněnská zpět v celém rozsahu žalobu o zaplacení 3,8 milionu korun s příslušenstvím, kterou vede vůči ministerstvu dopravy a městu,“ řekl radní pro majetek Jiří Oliva (SOCDEM). V Josefské prodá Brno společnostem Pliska a Kvint za obvyklou cenu pozemky pod jejich stavbami. „Pro město jsou nepotřebné a nemají hodnotu,“ dodal radní.

Mimosoudní narovnání umožní rozvoj oblasti

„Při plánování oprav a rekonstrukcí ulic, nemovitostí nebo veřejných prostranství hraje důležitou roli majetkoprávní uspořádání v lokalitě. Pokud je v ní veden soudní spor, tak je často projekt pozastaven do doby, něž dojde k jeho vypořádání či ukončení. Soudní spory s paní Pliskovou a jejími společnostmi zasahovaly do významných lokalit v centru města,“ poznamenala Vaňková.

Do dvou měsíců by měl být podchod vyčištěný

Město má za sebou se společností Pliska Interactive Services Consulting už jeden spor, týkal se pěti stánků v podchodu pod hlavním nádražím. Nejvyšší soud loni potvrdil rozhodnutí, podle kterého je vlastnilo Brno. Společnost v květnu stánky městu předala a zaměstnanci Brněnských komunikací je odstranili. S ohledem na rozhodnutí soudu přistoupila na smírnou cestu také třeba společnost Korekt Real, která stánek v podchodu podle Olivy vyklidí do konce března. „Stánky tam má ještě pan Toufar, který jeden již vyklidil a druhý vyklízí. Do dvou měsíců by měl být podchod vyčištěný,“ doplnil Jiří Oliva.