K vidění jsou tam dva 3D modely a několik informačních panelů. Modely nabídnou detailní pohled na halu včetně interiéru a umožní také lepší představu o umístění stavby v prostoru.

Z dílny firmy Archimage vzešel model multifunkční haly ve všech jejích detailech a druhý, kde je vidět hala zasazená do území.

„Lidem procházejícím Galerií Vaňkovka tak poskytnou konkrétní představu o plánovaném projektu. Díky využití 3D tiskárny bylo možné využít tisku ve vysokém rozlišení na setiny milimetru. Nechybějí tak podrobnosti jako mřížky krytu vzduchotechniky, soustava lamel obíhající střešní konstrukci, sloupy lanovky nebo postavičky a auta. Samotná konstrukce modelů je vytvořena po jednotlivých patrech včetně sloupů a příček,“ vypočítala primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Tvorba modelů zabrala tři a půl měsíce. Padlo na ně celkem 12 kilogramů materiálu a bezmála 4 kilometry filamentu, což jsou plastové struny pro 3D tiskárny. Vzniklo 900 dílů, ze kterých byly složeny dva modely. Na jejich tvorbě pracovalo pět 3D tiskáren.

„Haly jsou podsvícené a osazené LCD panely, na kterých je možné pustit videoprojekci. Nasvícená je i soustava čtyř říms, které obíhají celou halu. Hala se všemi detaily včetně hlediště a tribun v jednotlivých patrech je zpracována v měřítku 1:200, model zasazení haly do území je v měřítku 1:300,“ popsal městský radní a předseda představenstva Areny Brno Petr Kratochvíl.

Modely ve Vaňkovce zaujaly i fanouška brněnské hokejové Komety Karla Zavadila. „Vypadá to skvěle, líbí se mi propracované detaily. Doufám, že se najdou peníze na výstavbu haly, kam bych si rád zašel na hokej i na koncert,“ svěřil se zpravodajskému portálu BRŇAN mladík.

Práce na Areně ale nekončí u tvorby modelů. Loni v únoru bylo zahájeno koncesní řízení na provozovatele haly. Do něj se přihlásili dva uchazeči, kteří byli vyzváni k předložení nabídek. Město je obdrželo pouze od hokejového klubu HC Kometa Brno, s nímž následně jednalo o podmínkách.

Ohledně financování má město příslib miliardy korun od Národní rozvojové banky, dalších 200 milionů od Jihomoravského kraje a rovněž zažádalo o 300 milionů od Národní sportovní agentury. Další peníze by mohly být poskytnuty ze strany komerčních bank, s nimiž zástupci města jednají.

Multifunkční hala Arena Brno je jedním z největších strategických projektů města. Zahájení samotné stavby se plánuje ještě letos, přípravné práce už probíhají. Hala poskytne moderní a pohodlné zázemí až pro 13 300 diváků při koncertech a 12 714 diváků při hokejových a dalších sportovních utkáních.