Modernizace Bosonožského náměstí pokračuje a radnice v brněnských Bosonohách hledá financování dalších dvou etap rekonstrukce plochy. Ta je jednou z největších investic městské části. Jako finanční vzpruha by mohly posloužit peníze z regionálního operačního programu (IROP). Městští radní v únoru schválili žádost o dotace z programu modro-zelené infrastruktury na zhruba 10 milionů korun. Zpravodajskému portálu BRŇAN to potvrdil starosta Bosonoh Martin Černý (KDU-ČSL).

Finančně náročnou rekonstrukci rozdělili do tří etap

Modernizace náměstí je finančně náročná, proto už od počátku projektu byla stavba rozdělena na tři etapy. Ta první je v procesu výstavby. V případě schválení financování a následné výstavby dalších dvou etap by se místní konečně dočkali kompletní modernizace celého náměstí, na kterou čekají desítky let.

Město slíbilo čtyři miliony

„Po zhruba čtyřech měsících práce se podařilo žádost připravit, získat kladné stanovisko Agentury ochrany přírody a krajiny a následně žádost odeslat příslušným orgánům. V tuto chvíli zatím čekáme, jestli se nám dotaci podaří získat. Jedná se o zhruba 10 milionů korun. Město Brno nám přislíbilo přispět dalšími 4 miliony korun. Zbylých necelých 5 milionů korun doplatíme z našeho rozpočtu,“ uvedl starosta.

Sochy propojí osvětlený chodník

Bosonožské náměstí má jedinečný podlouhlý tvar. Z příjezdové strany návštěvníky vítá socha svatého Jana Nepomuckého a na druhém konci socha svatého Floriána. Právě tyto dvě sochy spojí promenádní osvětlený chodník v celkové délce 350 metrů.

Vznikne tam i nové dětské hřiště

„V rámci druhé etapy dojde k rekonstrukci a předláždění chodníků, upravíme terén a odstraníme starou kamennou zídku. Náměstí doplníme novými podzemními kontejnery na tříděný odpad. Obnovení a očištění se dočkají památníky padlým i stará pumpa na vodu. Součástí poslední třetí etapy bude rekonstrukce schodiště a původní betonovou dlažbu chodníků nahradíme žulovými kostkami. Vznikne zde také nové dětské hřiště. Celé náměstí rovněž doplníme zelení,“ dodal Martin Černý.