Systém rezidentního parkování se v Brně v roce 2025 bude rozšiřovat už i do okrajovějších částí města. Rady několika městských částí už schválily připojení k systému loni či předloni, ale jelikož příprava městu trvá delší dobu, dočkají se teprve nyní. Jde například o Komín, Jundrov, Medlánky, část Králova Pole či sídliště Juliánov, uvedl magistrát v tiskové zprávě. Na konci roku 2025 už bude v systému zařazena podstatná část města. Interaktivní mapu lze nalézt na webu Parkování v Brně.

První přijdou na řadu Medlánky

Jako první přijdou na řadu v květnu Medlánky, v červenci Juliánov, v srpnu Jundrov a na podzim pak Komín a části Králova Pole. Všechny tyto části města budou spadat do návštěvnické zóny C, což znamená, že parkování je regulované ve všední dny od 17:00 do 6:00. V tu dobu musí nerezidenti zaplatit parkovné 20 korun za hodinu, první hodina je zdarma. V zóně C nejsou žádné parkovací automaty, platbu tak lidé mohou provést buď pomocí SMS zprávy, pomocí mobilní aplikace Park Simply nebo přes on-line parkovací automat.

Za první auto zaplatí rezidenti 200 korun, za druhé 8000 a za třetí 12 tisíc

Lidé, kteří v zóně bydlí nebo podnikají, si musejí přes zmíněný web vyřídit pakovací oprávnění, aby mohli bezplatně v zónách parkovat. Ceny se od roku 2018, kdy byl systém zaveden, nemění. Rezident zaplatí za první auto ročně 200 korun, za druhé 8000 a za každé další 12 tisíc korun. Abonent, tedy obvykle podnikatel mající v místě provozovnu, platí za první auto 4000 korun, za každé další 18.000 korun. Každý má také nárok na 100 bezplatných hodin pro návštěvy, řemeslníky apod., dalších 50 hodin je možné dokoupit za 100 korun. Rezidenti a abonenti mohou parkovat také v sousedních oblastech, nejen v té svojí.

Peníze jdou do fondu mobility

Peníze, které lidé zaplatí za parkování, a také ty, které město vybere na pokutách, míří do fondu mobility, z něhož město financuje různé dopravní projekty. Rozšíření rezidenčních zón se dočkají ještě letos také obyvatelé Štýřic v okolí ulic Pšeník a Dvorského a také části Židenic v okolí Viniční ulice.