Morava je pod sněhem. V Brně je dopravní kolaps, problémy mají hlavně autobusy

Podle dopravních dispečerů má hromadná doprava ve městě zdržení v řádu desítek minut.

  • Foto

    redakce (MOŠ)

Většina autobusových linek v kraji jezdí nepravidelně, nejhorší je situace na Brněnsku kolem Ivančic a Tišnova, dále pak na Znojemsku, Břeclavsku a Vyškovsku.

V Brně vyjely do terénu všechny posypové vozy. "Od prvních výjezdů ve 03:15 do této doby bylo pomocí pluhů na sypačích a následně nasazených traktorů s radlicemi zpluhováno 1250 kilometrů," uvedl kolem 08:15 provozní ředitel Brněnských komunikací Leoš Chasák. Doplnil, že silničáři jen v Brně spotřebovali 240 tun posypové soli.

Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje doporučuje zvýšenou opatrnost prakticky na celém území jižní Moravy. Na okreskách ve vyšších polohách leží sníh, hlavní tahy jsou holé a mokré, ovšem řidiči musejí počítat také se sníženou viditelností. Silnice mezi Drnovicemi a Podomím na Vyškovsku je uzavřena pro auta nad 12 tun. Mezi Břeclaví a Valticemi uvízl kamion.

Dispečink hasičů informuje o zvýšeném počtu nehod, u Rajhradu a Ivančic na Brněnsku i Uherčic na Břeclavsku skončila nad ránem auta v příkopu. U Velké nad Veličkou se srazila dvě osobní auta s nákladním vozem.

Sníh brzdí autobusy a trolejbusy některých linek v Brně. Silničáři se snaží problematické úseky průběžně uvolňovat. Linky 64 a 74 nejezdí na Červený písek a končí v Podzimní. Linky 42 a 65 vynechávají smyčku Řečkovice, hřbitov. Linka 40 končí na Tovární.

"Komplikovaná je situace po celém kraji. Rakouští policisté uzavřeli pro kamiony obec Drasenhofen, silnice je zablokovaná. Kolony pomalu popojíždí po komunikaci I/52 už od Mušovských jezer. Pokud jedete do Rakouska, zvolte jinou trasu. Od rána evidují policisté desítky nehod, naštěstí většinou bez vážných následků. Jeďte opatrně a dbejte pokynů policistů, kteří v kritických místech řídí dopravu," doplnil policejní mluvčí Pavel Šváb.