Nutná je například kompletní rekonstrukce sociálních zařízení pro veřejnost. Knihovna plánuje také částečnou obměnu mobiliáře a osvětlení ve studovnách. V části budovy, kde jsou uskladněné knihy, budou řemeslníci opravovat a zateplovat fasádu. Nejkomplikovanější bude oprava atria, které je v havarijním stavu a je nutné kompletně obnovit hydroizolaci.

Všechny práce jsou naplánované na léto, kdy je návštěvnost knihovny vždy nejnižší. "Víme, jak důležité jsou knihovní fondy pro naše čtenáře, proto se pokoušíme maximálně zkrátit dobu, po kterou musí být knihovna uzavřena, a z toho důvodu jsme rozložili opravy do dvou termínů: na období letních prázdnin v roce 2019 a v roce 2020," uvedl ředitel knihovny Tomáš Kubíček.

Příští rok budou pokračovat úpravy atria, v plánu je také rekonstrukce foyer, zádveří a pokládka nových koberců ve studovnách. Knihovna chystá také kompenzační opatření. Všem čtenářům s půlroční a roční průkazkou platnou k 30. červnu automaticky a zdarma prodlouží registraci o tři měsíce.

Rekonstrukce je součástí projektu na zkvalitnění služeb a ochranu fondu kulturního dědictví, který spolufinancuje Evropská unie. Celý projekt má rozpočet 94 milionů korun, stavební část si v obou fázích vyžádá téměř 49 milionů korun.