Motocykly, kryptologie, železniční modelářství či historie létání jsou letos hlavními tématy Brněnské muzejní noci 2024 v Technickém muzeu v Brně (TMB). V sobotu od 18 do půlnoci se návštěvníci mohou těšit na otevřené muzejní expozice i aktuální výstavy, ukázky šifrování či venkovní doprovodný program zaměřený na motocykly i slavná léta Velké ceny ČSSR, jejímž dějištěm byla moravská metropole. Do muzejní noci se zapojí i zoologická zahrada na Mniší hoře. V tiskových zprávách to sdělily obě instituce.

Návštěvníci uvidí 60 motocyklů

„V Technickém muzeu představíme výstavu Motocykl v proměnách času, věnovanou fenoménu motocyklu. Majitelé motocyklů byli zpočátku vnímaní jako dobrodruzi nebo průkopníci či sportovci. Postupem času se však význam motocyklu a jeho užití měnilo: od moderního vynálezu, který si nemohl každý dovolit, přes užitečného pomocníka a levnější variantu dopravního prostředku pro veřejnost až po předmět zábavy či životního stylu,“ uvedl náměstek ředitele muzea Josef Večeřa. Muzejníci podle něj vystavují více než šedesát motocyklů z let 1902–1989 jak ze soukromé sbírky, tak ze sbírek Technického muzea v Brně, a tři nejstarší exponáty zapůjčené Národním technickým muzeem.

Přijede i vítězná motorka z Grand Prix z roku 1961

Součástí muzejní noci v TMB je i prezentace závodní motorky Norton Manx, vítěze Grand Prix Československa z roku 1961. „Motocykl přijede z Rakouska na základě pozvání Norton Owners Clubu. Motocyklový sport spojený s Velkou cenou Československa si mohou návštěvníci prohlédnout i ve stálé expozici muzea – Brno na dvou kolech. V tomto roce je TMB rovněž partnerem mimořádné letošní události – Brno Grand Prix Revival na Masarykově okruhu v Brně, jež se koná 13. až 14. července,“ dodal Večeřa.

Přijďte do liduprázdné zoo, zve vedení zahrady

Na letošní Brněnskou muzejní noc připravila program i zoologická zahrada na Mniší hoře. „Zoo je místem, kde dění nikdy nekončí, a zatímco některá zvířata se soumrakem usínají, pro jiná právě začíná ta nejaktivnější část dne. Právě některá z těchto zvířat představíme v rámci muzejní noci návštěvníkům. Ti budou mít možnost nahlédnout k nám po skončení běžné otevírací doby a ocitnou se v liduprázdné zoo,“ uvedla mluvčí zoo Věra Müllerová.

Připravili komentované prohlídky zvířecích expozic

Letos podle ní připravili sérii mimořádných večerních komentovaných prohlídek expozic. „Na zkráceném prohlídkovém okruhu představíme rozličné živočišné druhy nejen s večerní aktivitou. Za setmění tak návštěvníci uvidí třeba hřivnatou vlčí smečku, stádo bizonů pomalu se ukládajících k spánku, lvy, kiangy, nebo třeba venkovní voliéry Exotária. Průvodce po večerní trase prozradí zajímavosti ze života těchto živočichů. A nebude chybět ani překrásný výhled na zapadající slunce a stmívání nad Bystrcí a brněnskou přehradou,“ láká mluvčí.

Návštěvníci si musí lístky rezervovat ještě dnes

Celkem je připraveno osm prohlídek s kapacitou maximálně 30 osob. Do horní části areálu vyveze návštěvníky vláček. Ten je pak sveze do spodní části zoo, kde bude probíhat poslední zastávka u medvědů kamčatských. Vzhledem k omezené kapacitě vláčku je vstupenky nutné rezervovat předem. Rezervace na webu a sociálních sítích Zoo Brno jsou možné pouze do dnešních 18 hodin.