Meteorologům předpověď vyšla a mrazy v noci na pondělí hnaly na jižní Moravě rtuť v teploměru až k mínus dvanácti stupňům Celsia. Teplotní rekord pak v kraji podle ČTK padl v Nemochovicích na Vyškovsku, kde meteorologové naměřili minus 15 stupňů Celsia. Teplota tam klesla v noci. „Čas minima je kolem půlnoci, k ránu se slabě oteplovalo,“ uvedla meteoroložka Ivana Záluská z pobočky ČHMÚ v Brně.

V obci tak klesla teplota na více než dvojnásobek proti tomu, jaký rekord tam byl dosud z roku 2017. Na jiných místech v Jihomoravském kraji teplotní rekordy nepadly. O víkendu se denní teploty pohybovaly většinou kolem mínus pěti stupňů, takže řada lidí nazula brusle a vyrazila na rybníky.

Například v Hostěnicích na Brněnsku bylo v neděli na prvním ze soustavy tří rybníků  plno. Obyvatelé vesnice si poměrně velkou zamrzlou plochu odklidili od napadaného sněhu a rozdělili ji na několik přírodních kluzišť. Na zadním oválu se bruslilo při jízdě dokola a na dalších dvou plochách se učily bruslit děti a kluci hráli hokej.

„Je to tady parádní! Moc se mi tu líbí. U rybníka se dá zaparkovat a stačí přejít cestu, obout brusle a hurá na led,“ pochvaloval si třeba Marek Gregor, který si s rodinou přijel zabruslit z Brna.

Přitom ještě před víkendem někteří obyvatelé varovali před vstupem na led, který byl příliš slabý. Následné mrazy však bruslařům vydatně pomohly. To se ale bohužel nedá říct o Brněnské přehradě, kde je podle strážníků led stále příliš slabý a po vstupu na zamrzlou vodní plochu hrozí lidem nebezpečí.

Za bezpečnou se totiž podle webu wikina.cz považuje pro chůzi jednoho člověka tloušťka ledu 10 centimetrů, k bruslení je pak podle tabulky potřeba ještě o pět centimetrů víc. Na Brněnské přehradě přitom strážníci z tamní poříční jednotky naměřili pouhých pět centimetrů ledu a varovali před jeho praskáním. „Na mnoha místech prosakuje voda, led se láme již u břehu, a to i v lokalitách, kde bývá nejpevnější,“ upřesnil mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Jedním z takových míst je podle něj okolí přístaviště, kde strážníci několikrát tenkou vrstvu ledu prošlápli, než se dostali na pevnější plochu. „Ani tam ale tloušťka ledu nepřesáhla pět centimetrů a led se místy propadal. Městská policie proto v žádném případě nedoporučuje pohybovat se po zamrzlé hladině. Za těchto okolností je to hazard se zdravím!“ varuje Ghanem.

Vzhledem k tomu, že na povrchu leží vrstva střídavě odtávajícího a zamrzajícího sněhu, která vytváří hrbolatou krustu, nelákala plocha ani bruslaře. „Není také vhodné zkoušet pevnost ledu házením kamenů. Jeho struktura se tím narušuje a přimrzající kamení později způsobuje potíže bruslařům,“ upozornil mluvčí strážníků.