Muzeum města Brna, které má ve správě hrad Špilberk a vilu Tugendhat, loni vykázalo rekordní návštěvnost. Oba turistické cíle navštívilo přes 800.000 lidí. Placené muzejní expozice a prohlídkové okruhy na hradě vidělo přes 130.000 návštěvníků, což je o 16 procent více než v roce 2022. Na tržbách ze vstupného vydělalo muzeum přes 27 milionů korun, o pět milionů více než v předešlém roce. Statistiku poskytla mluvčí muzea Barbora Kachlířová. Rekordní návštěvnost uvádí také Vida! science centrum, zábavní vědecký park u výstaviště.

Areál hradu Špilberk loni navštívilo více než 700.000 lidí. Mezi nejnavštěvovanější vnitřní výstavy patřila kolekce rukopisů Eliška Rejčka: Dar středověku, která přilákala bezmála 7000 návštěvníků. Z prohlídkových okruhů nejvíce lákaly barokní chodby. Muzeum na letošek plánuje úpravy chodeb. „Na rok 2024 se nám podařilo získat prostředky na obnovu historických expozic. Zásadní revitalizace čeká také oblíbený prohlídkový okruh Kasematy – věznice spolu s expozicí Žalář národů,“ sdělil ředitel muzea Zbyněk Šolc.

Návštěvníky loni lákala také vila Tugendhat v Černých Polích, kterou navštívilo přes 50.000 lidí, v zahradě bylo turistů ještě více

„Podle kamer, které zaznamenávají celkovou návštěvnost areálu, vilu minulý rok navštívilo přes 100.000 lidí, na placené prohlídky přišla více než polovina z nich,“ uvedla Kachlířová.

Brzy se lidé budou moci podívat také na další místa ve správě muzea. „Na konci minulého roku jsme dokončili rekonstrukci budovy Arnoldovy vily. V plném provozu bude otevřena na přelomu dubna a května, kdy budou dokončeny práce na zahradě,“ uvedla Kachlířová.

Kromě zpřístupnění Arnoldovy vily chystá muzeum také oslavy 120 let od otevření

„Výročí se jistě projeví v celoroční náplni práce a programu muzea. Největší akci chystáme na 14. září v areálu hradu Špilberk. Tradiční festival Špilberk žije! bude tentokrát patřit právě oslavám tohoto výročí,“ dodala Kachlířová.

Rekordní návštěvnost zaznamenal zábavní vědecký park Vida!, který navštívilo 282.000 lidí

„Návštěvnost překonala náš dosud nejlepší rok 2019. V srpnu nás navštívilo něco málo přes 30.000 zájemců o vědu, a to je zatím největší počet návštěvníků za měsíc v celé historii Vida!,“ dodal ředitel Lukáš Richter.