fbpx
30. 03. 2023 Dnes má svátek Arnošt

Na 800 vzorků vín hodnotili v sobotu odborníci.Letošní jihomoravskou výstavu vín vyhrál Tramín a červené cuvée

V soutěži bylo téměř 800 vzorků vín, z toho 506 bílých, 58 růžových a 226 červených. Nejvíce zastoupené odrůdy byly Veltlínské zelené, Ryzlink Vlašský, Ryzlink Rýnský a mezi červenými Frankovka a Svatovavřinecké.
wine-glasses-12462401280

Foto:

ilu, redakce

Letošní 41. jihomoravskou regionální výstavu vín, která je určená zejména pro malovinaře, vyhrál mezi bílými víny Tramín červený 2017 od Zemědělského družstva Sedlec. Mezi červenými kralovalo cuvée červených odrůd 2017 od Brňana Josefa Žižlavského. ČTK to dnes řekl za organizátory Bořivoj Drábek. Podle něj se soutěže účastní ze dvou třetin malovinaři a z jedné třetiny profesionálové. "Pro malovinaře je to konfrontace, kterou potřebují k porovnání kvality svých vín." 

Počet malovinařů spíše klesá, protože řada z nich, kteří vína dělali jen ve volném čase, nakoupila další vinice a oboru se věnuje už profesionálně. Vína zbylých malovinařů nejdou do prodejní sítě a jsou k ochutnání spíše na venkovských koštech, kterých jsou na jižní Moravě desítky. Chybějí ale soutěže pro drobné vinaře a tím i srovnání kvality. "Malovinaři to chtějí bodovat, profíci naopak mají z konfrontace někdy strach," uvedl Drábek.

V pořadí 41. jihomoravská výstava vín se uskuteční 24. února v Kongresovém centru na brněnském výstavišti. Tam budou moci lidé tato hodnocená vína ochutnat. Jde o jednu z největších akcí drobných a středních producentů vín na jižní Moravě.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT