03. 02. 2023 Dnes má svátek Blažej

Na Cenu města Brna je místo zesnulého Josefa Svobody nominován kněz Marek Vácha

orko-vacha

Foto:

redakce (RED archiv)

Brněnští radní změnili jednu ze 14 nominací na Cenu města Brna za rok 2022. Místo původně navrženého ekologa, polárníka a bývalého politického vězně Josefa Svobody, který v listopadu zemřel, nominují za zásluhy o svobodu a demokracii katolického kněze Marka Orko Váchu, informoval o tom mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

"Nedávno bohužel zemřel Josef Svoboda, který byl nominován v oblasti zásluhy o svobodu a demokracii. Z tohoto důvodu rada města doporučila zastupitelům, aby udělili cenu v této kategorii panu Marku Váchovi," uvedl Poňuchálek.

Ceny města Brna uděluje vedení města žijícím osobnostem s výjimkou speciální kategorie in memoriam. Na tu je letos nominován organizátor sportovních a kulturních akcí Vladimír Koudelka, který zemřel letos v červenci.

Radní doporučili zastupitelům schválit nominace 14 osobností, podáno bylo 68 návrhů. Každoročně město cenu uděluje 15 osobnostem, letos ale nebyl nikdo nominován v kategorii žurnalistika a publicistika.

Nejznámějšími osobnostmi v nominacích jsou bojovník MMA Jiří Procházka, módní návrhářka Liběna Rochová, bývalý senátor a rektor Jiří Zlatuška, spisovatel a šéfredaktor literárního měsíčníku Host Jan Němec a divadelní režisér David Radok.

Za přínos v technických vědách je nominovaný ředitel Ústavu fyzikálního inženýrství Fakulty strojního inženýrství VUT Tomáš Šikola, za přínos v přírodních vědách vedoucí Mendelova centra genomiky a proteomiky rostlin institutu CEITEC Jiří Fajkus, za přínos v lékařské vědě a farmacii Václav Suchý z Ústavu přírodních léčiv Farmaceutické fakulty Masarykovy univerzity.

Předání cen by se mělo uskutečnit v lednu příštího roku.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT